İnşaat sektöründe 4 ay sonra bir ilk!  Önümüzdeki üç ay da artış var!

Her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlandı.

EMLAK HABERLERİ 23.08.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından yayınlandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 'nin Temmuz 2019 sonuçları Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından açıklandı.4 AYIN ARDINDAN İLK KEZ ARTIŞ OLDU!İnşaat malzemeleri sanayisinde üretim olarak 4 ayın ardından ilk kez artış yaşandı. Yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi 'nin Temmuz 2019 sonuçlarına göre yurtiçi satışlar, ihracat, üretim ve cirolar uzun süre sonra birlikte artış gösterdi. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine olan güvendeki gerileme dururken Türkiye ekonomisine ilişkin güven uzun süre sonra ilk kez arttı.GÜVEN ENDEKSİ YÜKSELDİ İnşaat sektörüne dayalı verilerin yer aldığı raporda yurtiçi pazarlarda güven Temmuz ayında hızlı gerilemesine son verdi. İhracat pazarlarında ise güven Temmuz ayında önemli ölçüde artış gösterdi.Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen güvensizlik ortamının aksine İnşaat Malzemeleri Sanayi Beklenti Endeksi Temmuz ayında oldukça sınırlı bir gerileme gösterdi. Beklentilerde de zayıflama oldukça yavaşladı. Özellikle Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler çok uzun süre sonra Temmuz ayında iyileşme gösterdi.BEKLENTİLER ARTTI!İnşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ışığında önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi de arttı. Sektör özellikle ihracat siparişlerine dayalı üretimde iyimserliğini sürdürüyor. Beklentileri olumsuz etkileyen siyasi ve dış politik riskler göreceli olarak azaldı. Yılın geri kalanında beklentilere daha çok ekonomide ve inşaat sektöründe atılacak adımların yön vereceği, mevcut beklentilerin bu konuda ihtiyatlı bir iyimserliği yansıttığı görüldü.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@