İnşaat Sektöründe Daralma Sürüyor!

İnşaat sektöründe düşen konut satışları ve iç piyasada yaşanan daralma sektörde açıklanan verilerde de ciddi düşüşler yaşanmasına neden oluyor.

Emlak Haberleri 19.01.2019 - 09:44 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

İnşaat sektöründe düşen konut satışları ve iç piyasada yaşanan daralma sektörde açıklanan verilerde de ciddi düşüşler yaşanmasına neden oluyor.

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Şehriban Kıraç tarafından kaleme alınan yazıya göre inşaat sektöründeki daralma ne yazık ki hızlanarak sürüyor. İç pazarda yaşanan daralma sektörde endişelerin artmasın aneden olurken yaşanan tüm bul olumsuzluklar inşaat endeks verilerine de yansıyor. Beklenti Endeksi Yüzde 18.1 Seviyesinde Geriledi! Kıraç kaleme almış olduğu yazısında "Faaliyetlerdeki daralmanın sürmesi ve güven kaybı, beklentileri olumsuz etkiledi. Beklentiler daha çok inşaat sektörüne ve iç pazardaki daralmaya ilişkin endişeler nedeniyle önemli bir düşüş gösterdi. Böylece beklentiler son 5 yılın en düşük seviyesine indi. Beklenti Endeksi aralık ayında bir önceki aya göre 2.5 puan düştü.Bu gerilemeyle 2018 yılsonu beklenti seviyesi geçen yıl sonuna göre 18.1 puan geriledi. 2017 Aralık’ta 93.6 puan olan beklenti endeksi 2018 Aralık’ta 75.6 puana geriledi. Gelecek üç ayın üretim, yatırım ve istihdam beklentileri ise kuvvetli şekilde gerileme gösterdi.Beklentilerdeki bozulmanın sürmesi inşaat malzemeleri sanayisinde gelecek aylarda küçülmenin devam edeceğine işaret ediyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2018 sonuçlarına göre, inşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetler, iç talepteki keskin daralma nedeniyle aralık ayında da küçülmeye devam etti.Böylece yılın ikinci yarısında önemli şekilde azalan faaliyetler, 2018’i geçen yıla göre 18.1 puan düşerek kapattı. Sektörde tahsilat hızı aralık ayında da gerilemesine devam etti. 2017 Aralık’ta 50.6 olan tahsilat endeksi 2018 Aralık ayında ise 34.4’e geriledi. İnşaat malzemeleri üreticilerinin yüzde 8.2’si 2018 dördüncü çeyrek satışlarında barter yöntemini kullandı" ifadelerine yer vererek yaşanan sorunları kaleme aldı. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@