İnşaat Sektöründe Devrim! 28 Saatte 10 Katlı Bina İnşa Ettiler!

Dünyada inşaat sektörü açısından çok önemli bir gelişme sosyal medyanın gündemi haline geldi. Çin'de faaliyet gösteren bir inşaat şirketi 28 saat 45 dakikalık bir süre içerisinde 10 katlı bir binanın inşaatını tamamladı. 

EMLAK HABERLERİ 21.06.2021 - 21:32 21.06.2021 - 21:32 Emlak 365

İnşaat sektöründe inşaat sürelerinin uzun olması zaman zaman sorunlar yaratabiliyor. Ancak bu konuda Çin'de bir inşaat firmasından çok önemli bir hamle geldi. Prefabrik yapı sistemlerini en gelişmiş haliyle kullanan şirket saatler içerisinde 10 katlı bir bina inşa etti. Oldukça şaşırtıcı olan bu gelişme sosyal medyada en çok konuşulan konulardan birisi olurken inşaat sektöründe de yeni bir tartışma başlattı. 

28 SAATTE 10 KATLI BİNA İNŞA ETTİLER

Çinli bir inşaat şirketi Changsha kentinde geçtiğimiz günlerde çok önemli bir duyuru yaptı. 10 katlı bir bina inşa edeceğini duyuran şirket bunu da yalnızca saatler içerisinde gerçekleştireceklerini ilan etti. İnşaata başlayan şirket 10 katlı binayı tam 28 saat 45 dakikada tamamen bitirdi. Profabrik yapı sistemleri teknolojisi kullanılarak inşa edilen bina tüm testlerden de geçmeyi başardı. 

BAĞIMSIZ BİRİMLER KAMYONLARLA TAŞINIP VİNÇLERLE MONTE EDİLDİ

İnşaat şirketi konteyner boyutunda olan ve prefabrik olarak inşa edilmiş bağımsız birimleri inşaat alanına kamyonlarla taşıdı. Vinç yardımı ile profabrik teknolojisi ile üretilmiş bağımsız birimler yapımı devam eden binaya yerleştirildi. Montaj işlemi tammalandıktan sonra da binanın elektrik ve su sistemleri kurularak binanın normal bir betonarme yapıdan farkı kalmadı. 

Prefabrik teknoloji ile 10 katlı bir binanın inşaatının tamamlaması sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu. Şirket ise bir açıklama yaparak düşük maliyetli nakliye ve basit kurulum ile dünya çapında bir hizmet verilebileceğini duyurdu. İnşaat sektörü ise bu sistemle yapılan binaların betonarme binalarla arasında ne gibi maliyet ve kullanım farkları olabileceğini tartışmaya başladı. Çok katlı binaların bu şekilde yapımı ile ciddi bir maliyet azalması sağlanabilirken inşaat süresinden de tasarruf edilebiliyor. 

Ayrıca Çin'de aynı şirket geçtiğimiz aylarda aynı yöntemi kullanarak 57 katlı bir kule inşa etmişti. O kulenin inşaatı ise 19 günde tamamlanmıştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@