İnşaat Sektöründe Emsal Ne Demek?

Emsal kelimesi Arapça bir kelime olup, amsâl kelimesinden türetilmiş olup ilk hali ile örnek ve numune anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe emsal ne demek?

EMLAK TERİMLERİ 15.07.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Emsal kelimesi Arapça bir kelime olup, amsâl kelimesinden türetilmiş olup ilk hali ile örnek ve numune anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe emsal ne demek?

Emsal kelimesi, dilimize Arapçadan kazandırılmış bir kelime olup Türkçeye emsal olarak geçiş yaptırılmıştır.Emsal kelimesi aynı zamanda emlak sektöründe de sıklıkla kullanılan bir terim olup inşaat sektörüne ait terminolojide de yer almaktadır.  Türk Dil Kurumuna göre emsal kelimesinin 4 farklı anlamı bulunmaktadır.Emsal kelimesinin Türk Dil Kurumuna göre belirlenen anlamlarından sıklıkla kullanılanı eş ve denktir. Eşi benzeri görülmeyen anlamı taşıyan emsal kelimesi emlakçılık sektöründe de bu anlamı ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda matematik biliminde bir katsayı anlamı da taşıyan bu kelimenin bir diğer anlamı ise yaşıt demektir.Emsal Kelimesinin AnlamıEmsal kelimesinin kökeni Arapçaya dayanmakta olup kıyaslama yapılacağı zaman kullanılan bir kelimedir. Türkçeye emsal olarak geçiş yapar ve; •    Benzer •    Eş •    Yaşıt Anlamlarına gelir. İnşaat sektöründe sıklıkla katsayı anlamında kullanılmakta olmasına rağmen emlak sektöründe “benzer” ve “yaşıt” kelimelerine karşılık gelecek bir biçimde kullanılmaktadır. Emsal inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılan bir terimdir. İnşaat sektöründe katsayı anlamı ile kullanılmakta olan bir kelime haline gelen emsal, inşaat sektörüne ait terminolojiyi oluşturmaktadır. İnşaat Sektöründe Emsalin AnlamıEmsal KAKS kelimesinin karşılığı olarak inşaat sektöründe kullanılmaktadır. KAKS kelime grubu ise bir kısaltma olup “Kat Alanı ve Kat Sayısı” anlamına gelmektedir. İnşası yapılacak olan yapının kaç katı olabileceğini ve ne kadarlık bir alanı kapsayabileceğine yönelik bir terimdir.Kat alanı ve kat sayısının (KAKS) emsalinin hesaplanabilmesi için kamu kurumları tarafından belirlenen yönetmeliklere uygun bir şekilde hesaplama yapılması gerekmektedir. Gabari hesap ile birlikte emsal hesaplaması kolaylık ile yapılabilmekte olup alanında uzman kişilerin inşaat sırasında bu hesaplamaya uymaları gerekmektedir.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@