İnşaat Sektöründe İhtiyaç Fazlası Lüks Konutlar Elde Kaldı, Stok Şişti!

Kamu bankaları tarafından 0.99 konut kredisi kampanyası başlatılması konuta olan ilgiyi yeniden arttırdı. Ancak elde kalan konutların lüks konutlar olması konut stoku sorununun çözümünü zorlaştırıyor.

EMLAK HABERLERİ 12.08.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kamu bankaları tarafından 0.99 konut kredisi kampanyası başlatılması konuta olan ilgiyi yeniden arttırdı. Ancak elde kalan konutların lüks konutlar olması konut stoku sorununun çözümünü zorlaştırıyor.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın başını çektiği kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası vatandaşı yeniden konuta yönlendirdi. Ev sahibi olmak isteyen kişiler için uygun alım dönemi başlarken inşaat firmaları da artan talep ile bayram öncesi rahat bir nefes aldı. Konut Stoku Sorunu Çözülecek Mi?Uzun süredir kredi faizlerinde yaşanan yükseliş vatandaşın ev almasını imkansız hale getirirken inşaat şirketlerinin ve mütahhitlerin de ellerinde konut stoku oluşmasına neden olmuştu. Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampayası sektöre umut verirken yine de lüks konut projelerinin akıbeti merak konusu oldu. Türkiye'de ihtiyaç fazlası çok sayıda lüks konut üretimi yapıldığı belirtilirken elde kalan konut stoku içinde büyük bölümün bu tip evlerden oluştuğu iddia edildi. Konut stoku sorununu çözmek için kampanyanın önemine değinen KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas "Bu sektörü herkesin fırsat sektörü olarak görüp gelmesi doğru olmadı.Mahalledeki bakkal kasabın iş yapmasından tutun da büyük bir sanayi grubuna kadar hepsini söylüyorum. Bu işe kısa vadeli bakanlar pişman ve elindeki işi bitirip çoğu da gidecek. Ama bu süreçte bizim de kontrolümüz dışında bir stok oluştu.Bir de bizler hatalı ürün yaptık. Çok lüks ürün üretildi. İhtiyaç var ama o kesimden çok lüks üretim var. Oysa insanların alım gücüne göre üretim olmalıydı. Üretilen konutla talep örtüşmedi. Ofis konusunda da bir arz fazlası oldu. Yaşananlardan alınan dersle sektör yoluna devam edecek. Yeni dönem farklı olacak" diyerek sorunu çözeceklerini dile getirdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@