İnşaat Sektöründe İşçi Çıkarmalar Başladı, Milyonlarca Kişi İşsiz Kalabilir!

Yükselen konut kredisi faiz oranları, inşaat maliyetlerindeki hızlı yükseliş, konut satış rakamlarında azalma ve fiyat farkı kararnamesi iptali gibi sorunlarla boğuşan inşaat sektörü son derece sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Emlak Haberleri 21.11.2018 - 17:00 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Yükselen konut kredisi faiz oranları, inşaat maliyetlerindeki hızlı yükseliş, konut satış rakamlarında azalma ve fiyat farkı kararnamesi iptali gibi sorunlarla boğuşan inşaat sektörü son derece sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Düşen konut satışları, yükselen inşaat maliyetleri hem kamu müteahhitlerini hem de konut üreticilerini zor duruma soktu. Bankaların kredi musluklarını kapatması ile köşeye sıkışan inşaat sektörü ilk etapta işçi çıkarmaya başladı. Pek çok konut şantiyesinde işten çıkarılan işçilerin eylemleri haber olurken kamu müteahhitleri için bugün son darbe fiyat farkı kararnamesinin iptal edilmesi oldu. En Az 1,5 Milyon Kişi İşsiz Kalacak! Kamu müteahhitleri tarafından yürütülen pek çok şantiyede işler durma noktasına gelirken inşaat sektöründe toplam 2 milyon kişinin istihdam edildiği biliniyor. Zaten TÜİK Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Eylül, 2018 dönemi verileri rakamlarında yaşanan rekor düşüş krizin ayak sesleri olarak kabul edilmişti. İnşaat şantiyelerinde kapanmalar devam ederse en az 1,5 milyon kişinin işsiz kalacağı iddia ediliyor. İnşaat sektöründe rekor oranda düşen yapı ruhsatı izin belgeleri için inşaatçılar iki farklı yorumda bulunuyor. Bunlardan ilki sektörün artık fazla konut üretimi yerine planlı konut üretimine yöneldiği açıklaması, Müteahhitler düşen konut talebi nedeni ile pek çok projeyi askıya aldı ve sadece satılacağını inandıkları konut projelerini üretmeyi sürdürdü. Bu da daha düşük sayıda yapı ruhsatı başvurusu yapılmasına neden oldu. İkinci iddia ise aslında sektörde yaşanan ekonomik kriz nedeni ile bankalardan kredi çekmekte zorlanan müteahhitlerin iş yapamadığı ve sadece elinde nakit para bulunan müteahhitlerin işe devam etmesi. Zorunlu olarak iş yapamayan müteahhitler nedeni ile yapı izin başvurusu rakamları adeta çakıldı. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre bina sayısı %41,4, yüzölçümü %55,1, değeri %44,7, daire sayısı %58,6 azaldı.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@