İnşaat Sektöründe İstihdam Endeksi Rekor Seviyede Azaldı!

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2019 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat sektöründe hem istihdam endeksi hem de maaş endeksi azaldı.

EMLAK HABERLERİ 24.05.2019 - 10:30 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

TÜİK İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2019 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat sektöründe hem istihdam endeksi hem de maaş endeksi azaldı.

İnşaat sektörü ekonomide yaşanan bozulmalar nedeni ile zorlu günler geçirmeye devam ediyor. Açıklanan ekonomik veriler de yaşanan bu sorunları gözler önüne seriyor. Bunlardan biri de TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2019 raporu oldu. İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi Yüzde 26.4 Azaldı TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat sektöründe istihdam endeksi 2019 yılının ilk 3 ayını kapsayan birinci çeyrekte yüzde 26.4 seviyesinde azaldı. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise yüzde 8.6 oranında azalış gösterdi. Diğer sektörlere göre en büyük kayıp inşaat sektöründe yaşandı. İnşaat Sektöründe Çalışılan Saat Endeksi Yüzde 29.4 Oranında Azaldı Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise söz konusu dönemde yüzde 9.9 oranında geriledi. Diğer alanlarda olduğu gibi yine en büyük kayıp inşaat sektöründe yaşandı. İnşaat sektöründe çalışılan saat endeksi yüzde 29.4 seviyesinde azalma gösterdi. 

İnşaat Sektörü Brüt Ücret - Maaş Endeksi Yüzde 5.2 Azaldı İnşaat sektöründeki istihdam kaybına ek olarak brüt ücret maaş endeksi de gerileme gösterdi. 2019 yılının birinci çeyreğinde Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 14.6 oranında artış gösterdi. Ancak inşaat sektörünün brüt ücret maaş endeksi bu yükselişten payını almadı. İnşaat sektörünün Brüt ücret-maaş endeksi 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 5.2 oranında azaldı. 

Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEmlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@