İnşaat Sektöründe Kriz Derinleşiyor! Demir Fiyatları İkiye Katlandı, Çimento Fiyatları Rekor Kırdı

İnşaat sektörü düşen faiz oranları sonrası bir nebze rahat nefes alırken şimdi de üst üste gelen zamlarla mücadele etmeye çalışıyor.

Emlak Haberleri 02.10.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

İnşaat sektörü düşen faiz oranları sonrası bir nebze rahat nefes alırken şimdi de üst üste gelen zamlarla mücadele etmeye çalışıyor. Demir fiyatlarına zam ikiye katlanırken çimento fiyatlarına da zam gelmeye devam ediyor.

İnşaatların ana malzemeleri arasında yer alan çimento ve demir fiyatları katlanarak artmaya devam ediyor. Gelen zamlar sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörünü uçurumun eşiğine doğru hızla sürüklemeye devam ederken inşaatçılar "batıyoruz" çığlıkları atıyor!Artan İnşaat Malzemesi Fiyatları Nedeni İle İflas Eden İnşaat Şirketleri Arttı! Konu hakkında bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı İsmet Bilmez yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörünün geldiğini söyledi. Bilmez yapmış olduğu açıklamasında “Hızlı bir şekilde bir yapılaşmaya gidildi ama uzun bu durum ekonomiye daha sonra cevap olmadı. Özellikle ani döviz kurunun yükselmesiyle inşaat malzemelerinde yaşanan artışlarla birlikte sektörde çok ciddi iflaslar oldu.İnşaat malzemelerin fiyatlarında kur artışı ile beraber ciddi bir gerileme var. Ekonomisi kırılgan ülkelerde en fazla inşaat sektörü etkileniyor. Bu sektörde bir gerileme olunca da ülke ekonomisine etkisi de büyük oluyor” diyerek inşaat sektöründe yaşanan kırılmanın Türk ekonomisine zarar vereceğine dikkat çekti. İnşaat Sektöründe Kriz Devam Ediyor! İnşaat sektöründe ekonomik krizin devam ettiiğini belirten Bilmez “Demirin bir ton fiyatı 2 bin 100 TL’den yaklaşık 3 bin TL'ye yükselmiş durumda. İnşaat sektörünün en kötü yılı 2018 yılı oldu.Çünkü o yıl demirin ton fiyatı 4 bin TL'yi geçmişti. Şu an yaşanan kriz halen devam ediyor. İnsanlar artık ekonomi krizden kaynaklı inşaata yönelmiyor. İnşaat sektöründe gerileme diğer alanları da etkiliyor.İnşaatın her alanında çalışanlar kazanmadığı için diğer alanlara da harcama yapamıyor. Bu da ülke ekonomisini çok ciddi geriye götürüyor" diyerek acil önlem alınmasını istedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@