İnşaat Sektöründe Kriz Kapıda! Demir ve Çimento Fiyatlarına Zam Yağmuru Sürüyor

Dolar kurunda ve kredi faizlerinde yaşanan yükseliş inşaat sektörü üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya devam ediyor. Özellikle de kurdan dolayı demir ve çimento fiyatlarına yansıyan zamlar bir kere daha inşaat sektörü ile çimento üreticilerini karşı karşıya getirdi.

İnşaat Sektöründe Kriz Kapıda! Demir ve Çimento Fiyatlarına Zam Yağmuru Sürüyor

İnşat sektöründe uzun süredir yaşanan zam şikayetleri dolar kurunda yaşanan yükselişin ardında bir kere daha alevlendi. Özellikle de çimento sektöründe kartelleşme eleştirilerinde artış yaşandı.

DEMİRİN TON FİYATI BİR HAFTADA 800 LİRA ZAMLANDI!

Demir fiyatları dolar kurunda yaşanan dalgalanmadan en çok etkilenen ürünler arasında gösterilirken demirin ton fiyatı geride bıraktığımız hafta içerisinde 800 lira zam geldi.

Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrasında demirin ton fiyatı 5 bin 750 liradan başladığı 23 Mart 2021 Pazartesi tarihli haftayı yükselişle tamamlamıştı. Nisan ayına da hızlı yükselişle giriş yapan demir fiyatları İstanbul'da 6 bin 120 lirayı, Samsun'da 6 bin 150 lirayı gördü. Yine Ankara'da da demir fiyatları 6 bin lira sınırını aşarak 6 bin 70 lira rakamına ulaştı.

ÇİMENTO FİYATLARI DA ZAM YAĞMURUNDAN ETKİLENDİ!

Sık sık inşaat sektöründe hizmet veren müteahhitler tarafından kartelleşme eleştirilerine hedef olan çimento fiyatları da yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilendi. 50 kg çimento fiyatları da zamlandı. 50 kg gri çimento fiyatı 35 liraya, beyaz çimento fiyatları ise 65 lira olarak belirlendi.

KONUT FİYATLARI NASIL ETKİLENECEK, 2021 YILINDA EV FİYATLARINA ZAM GELİR Mİ, İNDİRİM VAR MI?

Kredi faiz oranlarında yaşanan yükselişin ardından konuta olan talep büyük oranda azalırken konut fiyatlarında ise yükseliş sürdü. Düşen talebe rağmen konut fiyatlarında yaşanan yükselişin nedenleri dolar kurundaki artış ve inşaat maliyetlerinde ki yukarı yönlü hareketlilik olarak gösterildi.

Özellikle de TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyet endeksinde yaşanan büyük yükseliş sıfır konutların maliyetini arttırırken müteahhitlerin yeni konut üretimlerine ara vermesi ve konut arzında yaşanan daralma da konut fiyatları için yukarı yönlü bir baskı etkisi yarattı. Konut fiyatlarına yakın gelecekte bir indirim beklenmezken fiyatlarda yönü konut talebi, dolar kuru, inşaat maliyeti ile demir ve çimento fiyatlarına olan zamlar belirleyecek gibi görünüyor.