İnşaat Sektöründe Kur Krizi Çimento Fiyatlarını Katladı! Kasım 2021 Güncel Çimento Fiyatları!

İnşaat yapı malzemelerinin güncel fiyatları merak ediliyor. Ana yapı malzemelerinden olan çimento fiyatları ne kadar oldu. Bir torba çimento kaç TL oldu? 

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 19:32 21.11.2021 - 19:32 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemelerinin güncel fiyatları inşaat sektörünün en önemli meselesi olmaya devam ediyor. Dolar kurundaki yükselişler, Türkiye'de üretilen çimentonun ihracatta yüksek kazanç getirmesi ve bunun iç piyasaya yansımaları inşaat sektörünün maliyetlerinin oldukça katlanmasına neden oldu. 

ÇİMENTO İHRACATI İÇ PİYASADA FİYATLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Son açıklanan verilere göre Türkiye'nin çimento ihracatında miktar azalsa da gelir artınca ihracat odak noktası haline geldi. Bundan dolayı da iç piyasada fiyatlar etkilendi. Buna bir de dolar kurundaki yükselişler eklenince maliyetler yükseldi. Özellikle enerji fiyatlarında meydana gelen yükselişler çimento fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. 

ÇİMENTO FİYATLARINDAKİ DEĞİŞİMLER YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

İnşaat yapımlarında çimento oldukça önemli bir yer muhafaza ediyor. Betonarme yapıların çimento kullanılmadan yapılamayacağından dolayı çimento yüksek miktarlı olarak kullanılmaz zorunda. Bu da en küçük fiyat değişimlerinin etkisinin çok büyük olmasına neden oluyor. İnşaatlarda 1 metreküp beton elde edebilmek için asgari 250 kg çimento harcanması gerekiyor. Bu da çimento fiyatlarının sürekli olarak takibini inşaat sektörü için zorunluluk haline getiriyor. 

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento fiyatları ile alakalı olarak güncel değerler çok yakından takip ediliyor. İnşaat yaptıracaklar maliyetlerini etkileyen bu fiyat değişimlerindeki son durumları inceliyorlar. Konut fiyatlarına kadar çok geniş bir etki alanı olan çimento fiyatları dolar kurunda meydana gelen son yükselişlerin ardından biraz daha yükseldi. Artık bir inşaatın maliyeti biraz daha yükselmiş oldu. Peki Kasım 2021 çimento fiyatları ne kadar oldu? 1 torba çimento kaç TL'ye satılıyor? İşte en güncel çimento fiyatları:

-1 Kg Gri Çimento: 7,4 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 15 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 19 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 47 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 12 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 19 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 25 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 75 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@