İnşaat Sektöründen Açıklama Geldi! Dövizdeki Düşüşler Konut Fiyatlarına Yansıyacak Mı, Ev Fiyatları Düşecek Mi?

Döviz kurlarında meydana gelen düşüşlerin konut fiyatlarına yansıyıp yansımayacağına dair kritik soruya Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu cevap verdi.

Emlak Haberleri 25.12.2021 - 20:04 25.12.2021 - 20:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gayrimenkul sektöründe son günlerde en çopk konuşlulan konu konut fiyatlarında indirim olup olmayacağı oldu. Döviz kurlarında düşüşler meydana geldikten sonra konut fiyatlarında da bir indirim beklentisi meydana geldi. Ancak sektörün içinden yetkin isimler bu beklentilerin gerçekleşmesinin oldukça zor bir ihtimal olduğu yönünde değerlendirmelerine devam ediyorlar. Son olarak Aşçıoğlu İnşaat Yönetim kurulu başkanı Yaşar Aşçıoğlu konuya dair bir değerlendirme yaptı. 

DÖVİZ DÜŞÜŞLERİ KONUT FİYATLARINA YANSIYACAK MI?

55. yılını kutlamak için hazırlıklar yapan Aşçıoğlu İnşaat Selenium park projesini tanıttı. 1 Milyar TL'lik bir proje olan Selenium Park'ın tanıtımında Aşçıoğlu İnşaat Yönetim kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu hem projeye hem de sektöre dair değerlendirmeler yaptı. Konut fiyatlarında bir düşüş beklentisi olduğunu söyleyen Yaşar Aşçıoğlu, "Kur korumalı mevduat sisteminin etkisi ile döviz kurlarında bir gerileme meydana geldi. Ancak bunun konut fiyatlarına yansıması çok zor görünüyor." dedi.

DÖVİZDEKİ DALGALANMA İNŞAAT SEKTÖRÜNE ZARAR VERİYOR

Döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmanın iş dünyasına zarar verdiğini söyleyen Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili İrfan Aşçıoğlu, "İnşaat sektöründe hammedde hemen hemen büyük oranda döviz kurlarına endeksli olarak fiyatlanıyor. Bir inşaatın başlaması ve tamamlanması 2-2,5 yıl kadar sürebiliyor. Döviz kurları artıp bizim maliyetlerimiz değişiyor ama biz Türk lirası üzerinden satış yapıyoruz. Biz bu projeye başladığımızda dolar kuru 8 TL'ydi. Biz hesabımızı 10-11 TL seviyesinden yaptık ama bu süreçte kur 18 TL'ye kadar sıçrayıp geri geldi. Bundan dolayı da inşaat sektöründe hammadde yerli üretim olmalı. Şu anda parası ile bile malzeme bulmakta zorlanıyoruz. Maliyetimiz arttı ama bunu fiyatlara tam olarak yansıtamıyoruz. O zaman fiyatlar ulaşılmaz oluyor ve konut satışları duruyor." ifadelerini kullandı. 

TOPLU HAMMADDE ALIMI İÇİN SICAK PARA GEREKİR

İnşaata başlarken toplu hammadde alımının bir tercih olabileceğini söyleyen İrfan Aşçıoğlu, "Maliyet artışlarından etkilenmemek için inşaat başlangıcında kullanılacak olan tüm malzemeler toplu olarak alınabilir. Ancak bu çok büyük bir sıcak para anlamına geliyor. Bunu ancak kredi kullanarak sağlayabilirsiniz. Kredi faizlerine de bakınca çok mantıklı durmuyor. Faiz düşse o zaman da döviz yükseliyor. Dolayısıyla hammadde fiyatları da artıyor." ifadelerini kullandı.

KONUT YATIRIMI EN GÜVENLİ YATIRIM ARACI

Konut yatırımı yapmak isteyenlere de seslenen İrfan Aşcıoğlu," Bizim şu anda konut satışı yaptığımız müşterilerimizin büyük bir kısmı altın ve döviz yatırımı ile kazanç sağlamış insanlar. Konut yatırımı yapmak en güvenli yatırım aracı olarak görülüyor. Şu anda bence konut alımı için en uygun zaman. 2009 - 2014 arasında konut yatırımı yapmak çok büyük talep görüyordu. Şimdi aynı dönemi yaşamaya başladık diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@