İnşaat Sektörüne Hayat Öpücüğü: Konut Fiyatları KDV İndirimi Hamlesi İle Düşecek!

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile maliyet krizi yaşayan inşaat sektöründe KDV düzenlemesi yeni bir nefes oldu.

Emlak Haberleri 03.04.2022 - 08:20 03.04.2022 - 08:20 Gülcan Özer

İnşaat malzemeleri fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken sektörün uzun süredir talep ettiği KDV düzenlemesi yasalaşmıştı. Müteahhitlerin uzun süredir dillendirdiği konutta KDV düzenlemesi ne yazık ki sektörün taleplerini tam anlamı ile karşılamasa da yine de arsa ve arazi KDV indirimi sektörde umut ışığı doğmasını sağladı. 

150 M2 üzeri konut satışlarında KDV indirimi yapan yasal düzenleme 150m2 altındaki konutlara ise KDV yükü getirmesi nedeni ile eleştirilere konu olmuştu. Konutta yapılan düzenleme bu nedenle üst gelir grubuna olumlu, alt gelir grubuna olumsuz yansırken müteahhitler bu konuda şikayetçi olmuştu. 

KONUTTA KDV İÇİN TEK BİR RAKAM UYGULANACAK! 

Hatırlanacağı üzere 2013 senesinde yapılan bir önceki yasal düzenleme ile yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanıyordu. Büyükşehir dışında yer alan illerde ise konutta KDV oranı 150 m2 altında olması durumunda yüzde 1 olarak uygulanıyordu. 

Yeni yasal düzenleme kapsamında ise konutta KDV oranı metrekare üzerinden belirlenecek. 150 m2 altında kalan tüm konutlarda KDV oranı yüzde 8 üzerinden hesaplanırken, 150 m2 üzeri konutlarda ise bu kısmın üzerindeki tutar için yüzde 18 olarak hesaplanacak. Arsa ve arazi satışlarında ise yüzde 8 KDV tahsil edilecek. 

konut-fyiatları-ana-manşet

ARSA VE ARAZİ FİYATLARI İÇİN KDV İNDİRİMİ KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER, EV FİYATLARI NE OLUR?

Yükselen konut fiyatları nedeni ile ev sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken yapılan KDV indirimi ile konut fiyatlarına da darbe vurulmuş oldu. Yeni KDV düzenlemesi ile konutların yanı sıra arsa ve arazi KDV oranı için de düzenlemeye gidildi. Yeni uygulama kapsamında arsa ve arazilerde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekildi. 

Böylelikle müteahhitlerin konut üretimi için en büyük maliyet kalemlerinden birini oluşturan arsa maliyeti yüzde 10 oranında ucuzlamış oldu. Bu rakamın konut fiyatlarına da indirim olarak yansıtılacağı belirtilirken söz konusu düzenleme ile beraber konut fiyatlarında hem KDV indirimi hem de arsa ve arazi fiyatlarına yapılan KDV indirimlerinin çifte indirim olarak kademeli olarak rakamlara yansıtılacağı belirtiliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@