İnşaat Sektörüne Zam Darbesi! Çimento Fiyatları 1 Ocak İtibari İle Yüzde 40 Zamlanacak

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışa rağmen düşen konut rakamları nedeni ile konut fiyatlarına zam yapmayan inşaat sektörüne bir darbede çimento zammı ile vurulacak! Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre inşaat sektörünün ana maddelerinden biri olan çimento fiyatlarına 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 40 oranında zam gelecek.

İnşaat Sektörüne Zam Darbesi! Çimento Fiyatları 1 Ocak İtibari İle Yüzde 40 Zamlanacak

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışa rağmen düşen konut rakamları nedeni ile konut fiyatlarına zam yapmayan inşaat sektörüne bir darbede çimento zammı ile vurulacak!

Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre inşaat sektörünün ana maddelerinden biri olan çimento fiyatlarına 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 40 oranında zam gelecek.Çimentoya Gelen Zam Konut Fiyatlarına Nasıl Yansıyacak?Yüzde 40 gibi son derece büyük bir zam oranı ile karşı karşıya kalacak olan inşaat sektörü böyle bir oranın kabul edilemez olduğunu söylerken zaten konut satış rakamlarının son derece düşük olduğu ve konut fiyatlarına bu oranda bir zam yapılması durumunda satışların durma noktasına geleceği belirtiliyor.İnşaat Sektörü Zamları Nasıl Değerlendirdi?1 Ocak tarihinden itibaren çimento fiyatlarına yüzde 40 oranında zam yapılacağının açıklanması inşaatçıları da isyan ettirdi. Sektörün önde gelen isimleri yapılacak olan zammı eleştirerek bu oranda bir zammın kabul edilemez olduğunu dile getirdi.Konu hakkında açıklamada bulunan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Geçen yıl çimentoya toplam yüzde 35 zam yapılmıştı. Evet maliyet artışları var ve zam yapmaları da normal. Ama bu oran makul olmalı. İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018’de fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör zor durumda kalır” diyerek zam oranının revize edilmesini istedi.Çimento Zammı Geri Alınmazsa 2019 Yılında Şantiyeler Kapanır!Bu oranın geri çekilmemesi durumunda şantiyelerin durabileceği uyarısında bulunan KONUTDER Başkanı Altan Elmas ise “Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır” diyerek son derece önemli bir uyarıda bulundu.İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise çimento maliyetlerinin inşaat maliyetlerinin toplamında yüzde 7 - 8 'ine denk geldiğini söyleyerek alternatifi olmayan bu tip ürünlere gelen bu tip zamların sektörü olumsuz etkilediğini söyleri. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ise zamla ilgili olarak "Rekabet Kurumu gereği açıklama yapamıyoruz" dedi.% 40'lık Zam Yapılmasının Bir Gerekçesi Yok!Konu hakkında en sert tepki ise Danış Beton’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Danış'tan geldi. Danış "Zamma bir gerekçe bulamadık. Bu zamla birlikte 10 bin ton çimentoda 700 bin TL fark ödenecek” dedi.Emlak365.com