İnşaat Sektörünü "Kasırga" Vurdu! Nakit Sıkıntısı Had Safhada Tahsilat Yok

Kamu projelerinin durdurulması, tasfiye kararnamesi, fiyat farkı kararnamesi ve durma noktasına gelen konut satış rakamları inşaat sektörünü vurdu!  İnşaat sektöründe yaşanan nakit sıkıntısı katlanarak büyüyor.

Emlak Haberleri 28.06.2019 - 12:20 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Kamu projelerinin durdurulması, tasfiye kararnamesi, fiyat farkı kararnamesi ve durma noktasına gelen konut satış rakamları inşaat sektörünü vurdu!

 İnşaat sektöründe yaşanan nakit sıkıntısı katlanarak büyüyor. Sektörde finansal destek almakta zorlanan firmalar bir de alacaklarını tahsil etmekte sıkıntı yaşamaya başladı. Ne yazık pek çok firmanın çeki alacaklarını gününde tahsil edemediği için yazılırken firmalar ve inşaat sahipleri çeke hapis cezası nedeni ile hapise girme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. İnşaat Sektöründe Kasırga Var! Konu hakkında İMSAD’ın ‘Fırtınalı Havada Dümende Olmak’ başlıklı sektör toplantısında söz alan İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan sektörün büyük bir darboğaz içerisinde bulunduğunu söyledi. Erdoğan açıklamasında “İnşaat malzemeleri sanayide en kötü durumda olan herhalde tahsilat hızı. Tahsilat endeksi 100 baz puan üzerinden 30’lara düştü. İş yapıyoruz ama para alamıyoruz. Şu anda inşaat malzemeleri sanayi sektörü bağış yapar noktada hayatını sürdürmeye çalışıyor. Başta kamu alacakları olmak üzere bunun hızlıca düzelmesi gerekiyor” dedi. İnşaata Maliyet İlk 5 Ay İçerisinde Yüzde 15 Arttı! İnşaat maliyetlerinin sürekli olarak yükseldiğini dile getiren İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan 2019 yılının ilk 5 aylık döneminde inşaat maliyetlerinin yüzde 15 oranında arttığını söyleyerek inşaat sektörünün sorunlu kredileri için kurulacağı belirtilen gayrimenkul fonu içinde henüz adım atılmadığını söyledi. İnşaat sektörünün kasırganın etkisi altında olduğunu söyleyen Erdoğan bankalarla olan görüşmelerden de sonuç alınamadığını, dövizle olan borçların büyük bir sorun teşkil ettiğini ve sektörün acil destek paketlerine ihtiyacı olduğunu dile getirerek hükümete çağrıda bulundu.  Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@