İnşaat Sektörünün Beklediği Kamu İhaleleri Fesih, Fiyat Farkı ve Devir Kararnamesi Müjdesi Geldi

İnşaat sektörü uzun süredir kısa bir süre içerisinde rekor seviyede artan döviz kurları nedeni ile kendilerine fesih hakkı tanınmasını talep ediyordu.

Emlak Haberleri 27.09.2018 - 13:16 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İnşaat sektörü uzun süredir kısa bir süre içerisinde rekor seviyede artan döviz kurları nedeni ile kendilerine fesih hakkı tanınmasını talep ediyordu. Detaylar haberimizde...

İnşaat sektörü döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeni ile yaşadığı sıkıntıların çözülmesi için uzun süredir görüşme halindeydi. Konu hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a iletilmiş ve çözüm bulunması talep edilmişti. İnşaat Sektörünün Beklediği Fiyat Farkı ve Fesih Kararnamesi Kararı Çıktı Konunun en yakın takipçilerinden biri olan ve sektörün yaşadığı sıkıntıları sık sık üst mercilere ileten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu açıklama yaparak söz konusu kararnamenin çıktığı müjdesini verdi. Tellioğlu açıklamasında "Kamuda iş yapan değerli meslektaşlarım , bütün uğraşlarımıza rağmen istediğimiz gibi olmasada biraz elimizi rahatlatacak , fiyat farkı , fesih ve devir kararnamesi meslektaşlarımıza hayırlı olsun." ifadelerine yer vererek yeni kararnameyi duyurdu. Kararnamenin kısa süre içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Sadece 2018 Yılı Kapsama Alındı Ancak verilen müjde tarih sınırlaması nedeni ile hayak kırıklığı yarattı. Çünkü 2017 ve 2016 yılları kapsam içerisine alınmadı. İnşaat sektörü aslında 2015 yılından bu yana yapılan tüm ihalelerin kapsam içerisine alınmasını istiyordu. Tellioğlu açıklamasında "2018 Demir beton mekanik gibi belli malzemeleri kapsayan devir ve fesih Hakkı’da olan bir kararname." diyerek sadece 2018 yılının kapsam içerisine dahil edildiğini dile getirdi. Özellikle de 2017 yılının kapsam içeriisne alınmaması büyük hayal kırıklığı yarattı. Çünkü kamu ihalesi için 2017 yılında teklif veren ancak ihaleyi 2018 yılında teslim eden çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalar oluşan döviz kuru farkı nedeni ile ciddi zarara uğramış durumdalar. Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@