İnşaat Sektörünün En Büyük Sorunu Konut Stoku, Çözümü İse Gayrimenkul Yatırım Fonları!

7. İnşaat ve Konut Konferansı kapsamında konuşma yapan Hasan Rahvalı sektöre dair önemli açıklamalarda bulundu. Rahvalı sektörün en önemli sorunun konut stoku olduğunu iddia etti.

Emlak Haberleri 15.01.2019 - 14:20 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

7. İnşaat ve Konut Konferansı kapsamında konuşma yapan Hasan Rahvalı sektöre dair önemli açıklamalarda bulundu. Rahvalı sektörün en önemli sorunun konut stoku olduğunu iddia etti.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı düzenlenen 7. İnşaat ve Konut Konferansı’nda inşaat sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Faizler Yükseldi, Konut Satışları Yüzde 40 Düştü!  Rahvalı yapmış olduğu açıklamasında "Faizlerin yüksek olması sebebiyle 2018 yılında bir önceki yıla göre İstanbul için yüzde 40, Türkiye için yüzde 38 düşüş yaşanmıştır. Aslında toplam satışlarda düşüş sadece yüzde 4,2’dir.Geliştiriciler, müşterisi için farklı vadeli satış kampanyalarına yönelmiş ve sonucunda da likidite problemi oluşmuştur. Aynı zamanda bu likidite eksikliğinden yüksek maliyetli kurumsal krediler kullanmak zorunda kalmışlardır. Bunun yanı sıra üretimden kaynaklanan fiyat artışları satış fiyatlarına yansıtılamamıştır" diyerek yükselen faiz oranlarının konut satışlarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. İnşaat Sektörünün 1 Numaralı Sorunu Konut Stokudur! Rahvalı inşaat sektörünün bir numaralı sorunun konut stoku olduğunu söyleyerek "Geliştiricilerin, stok problemi nedeni ile yaptıkları artış miktarı, üretim maliyetlerinin altında kalmıştır. İstanbul için dengeli/sağlıklı stok miktarı 140 bin adettir. İstanbul’un dengeli/sağlıklı stok miktarına düşmesi yaklaşık olarak 5 yıl sürecektir.Türkiye için dengeli/sağlıklı stok miktarı ise 750 bin adettir. Bu noktaya gelmemiz için yine 4 yıla ihtiyaç vardır.  Fonların Avrupa’da gayrimenkule yaptıkları yatırım 2017 yılı sonu itibari ile yaklaşık 650 milyar dolara ulaşmıştır. 2017 yılı itibari ile gayrimenkule yatırım yapan fonların Almanya’da ulaştıkları hacim 157 milyar avro iken Fransa’da 127 milyar avroya ulaşmıştır.Güney Kore’de ise bu rakam 42 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye’deki yatırım miktarı ise 2 milyar avronun altındadır. Ayrıca sadece gayrimenkul değil tüm sektörlerin ihtiyaçlarının karşılanması için Finans Merkezine ihtiyacımız var. Bu ülkemiz için son derece stratejik öneme sahiptir.Finans oyuncularına yeterli ortamı sağlamamız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde kurulan Finans Ofisi bu sebepten dolayı çok kıymetli bir çalışma oldu. Sektörü sanayiye taşıyıp inşaat maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor. Özellikle Afrika ülkelerinde milyonlarca konut ihtiyacı var. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak burada bazı çalışmalara başladık. Türk gayrimenkul sektörü dünyanın her yerinde rekabet edecek güce ve teknik altyapıya sahiptir.” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@