İnşaat Sektörünün Grev Kararı Alalım Çağrısına Çimento Sektöründen Yanıt Geldi

Çimento fiyatlarında yaşanan fahiş zamlar nedeniyle müteahhitler ile çimentocular arasında yaşanan tartışma devam ediyor. Müteahhitlerin grev tehdidine çimentoculardan yanıt geldi.

İnşaat Sektörünün Grev Kararı Alalım Çağrısına Çimento Sektöründen Yanıt Geldi

İnşaat sektöründe çimentocularla müteahhitler karşı karşıya gelmişlerdi. Çimento fiyatlarında yaşanan fiyat artışları müteahhitlerden büyük tepki toplamıştı. Maliyetlerin en önemli kalemlerinden olan çimento fiyatlarına dair açıklamaların ardından inşaat sektöründe çalışmaların durdurulması çağrısı gelmişti.

ÇALIŞMALARI DURDURUN ÇAĞRISI GELMİŞTİ

Fiyatlarda yaşanan yükselmelerin ardından İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu meslektaşlarını inşaatları durdurmaya çağırmıştı. Grev yapılmasına dair yapılan bu açıklamaya ise hemen yanıt geldi. TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) tarafından yayımlanan ortak basın açıklamasında çimento sektörünün hedef gösterilmesinin doğru olmadığı ifade edildi.

İki kuruluş tarafından yayımlanan basın açıklamasında “2020 yılı sonu itibarıyla 55’i entegre 76 tesis ve yaklaşık 115 milyon ton kapasiteyle Avrupa’nın en büyük ve dünyanın beşinci büyük üreticisi olan Türk çimento sanayisindeki kurumlar, pandemi döneminde bile ülkemiz için katma değer üretmekten hiçbir zaman geri durmayan stratejik öneme sahip sektörün dönemsel gelişmelerde hedef gösterilmesi kolaylığından vazgeçilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Basın açıklamasının devamında ise Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Serdar Şardan'ın açıklamalarına da yer verildi. Şardan çimento sektörünün hedef gösterilmesinin doğru olmadığını vurguladığı basın açıklamasında, “Bilhassa yeni yapı fiyatlarında yaşanan yüksek artışların nedeni olarak, yıllardır olduğu gibi bugün de Çimento Sektörünün ‘sebep’ gösterilmesi mantıklı değil. Sektörümüzün söz konusu artışlara bahsedildiği düzeyde etki etmesi, matematiksel olarak mümkün gözükmemektedir.” açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının son bölümünde ise TÜRKÇİMENTO CEO'su Volkan Bozay'ın grev konusuna dair verdiği yanıt yer aldı. Açıklamada bu dönemde üretim devam etmesi gerektiği ve grev talebinin çok üzücü olduğu aktarıldı. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar için de çimento sektörünün hedef gösterilmemesi gerektiği bildirildi.

SONRAKİ HABER