İnşaat Tamamlama Sigortası İçin Yeni Açıklama Geldi

Türkiye'de özellikle de kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan yarım kalan projeler nedeni ile yaşanan mağduriyetler inşaat tamamlama sigortası ile giderilecek.

EMLAK HABERLERİ 18.08.2018 - 20:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Türkiye'de özellikle de kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan yarım kalan projeler nedeni ile yaşanan mağduriyetler inşaat tamamlama sigortası ile giderilecek.

Yarım kalan konutlar nedeni ile artık kimsenin mağdur olmayacağını belirten Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak konu hakkında son derece titiz bir şekilde davrandıklarını duyurdu. Hatırlanacağı üzere 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan inşaat tamamlama sigortası yönetmeliği ile bu konunun önü açılmıştı. Ön ödemeli konut satışı ya da maketten konut satışı adı verilen bu projelerden ev alanlar yönetmelik ile beraber koruma altına alınacak. Bu sigorta sayesinde müteahhit projeyi yarım bıraksa ya da herhangi bir sebepten dolayı tamamlayamasa dahi sigorta fonu devreye giriyor ve projeyi tamamlıyor. Hayata sokulan yönetmelik kapsamında başlatılan konut tamamlama sigortası bundan sonra çok daha yaygın bir şekilde kullanılacak. Artık Şehircilikte Yeni Dönem Başlayacak Şehircilik konusuna da değinen Bakan Murat Kurum “Şehirlerin ihtiyacı ne, altyapısı nasıl, nüfusu ve nüfus artış oranı ne gibi çok sayıda faktör incelenecek. Bakacağız o bölgede ne gerekli ne gereksiz. Bir alışveriş merkezi varsa hemen yanına bir tane daha gerek mi? Tüm bunları çalışıyoruz. Sorunu üst ölçekte çözersek hata yapılmasının önü kapanır ve yolumuza güvenli adımlarla ilerleyebiliriz ” dedi. Türkiye'nin ekonomik bir savaş ile karşı karşıya olduğunu açıklayan Bakan Kurum “Biz, zor günlerimizde hep beraber olarak hareket ettik. Bunu en son da 15 Temmuz’da gösterdik. 100 günlük eylem planımızdaki icraatları hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Projelerimize aynı hız ve kararlılıkla devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diyerek vatandaşa inşaat sektöründe herşeyin yolunda gittiği müjdesi verdi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@