İnşaat ve Emlak Sektörü 2020 Yılından Umutlu!

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satış rakamları yeniden yükselişe geçti. Yaşanan yükseliş konut satış rakamlarına da olumlu yansırken inşaat sektörünün 2020 umutları tazelendi! Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 21.11.2019 - 15:16 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber ev satış rakamları yeniden yükselişe geçti. Yaşanan yükseliş konut satış rakamlarına da olumlu yansırken inşaat sektörünün 2020 umutları tazelendi! Detaylar haberimizde!

2020 yılından umutlu olduklarını dile getiren İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç sektörde yükselişin devam edeceğini öngördü. 2020 Yılı İnşaat Sektörü İçin Çıkış Yılı Olacak! Alınan önlemler ve faiz indirimleri sayesinde 2020 yılında çıkış yakalayacaklarını dile getiren Andıç "Yukarı doğru bir gidişin başlayacağına inanıyoruz. Bu konuda ciddi önlemler alınıyor. 2020 yılının yavaş yavaş çıkış yılı olacağına inanıyoruz.Satışların yoğun olarak ipotekli olması, konut kredisi faizlerinin günümüzdeki faiz oranlarına göre düşük olması, son derece önemli ve normal. 0,99 üzeri psikolojik eşiktir. Bunun devamının olmasını istiyoruz ama yatırımların önünün açılması için ticari faizlerin de düşmesi lazım.Sadece konut kredi faizlerinin düşmesi sektörün önünü tam anlamıyla açamaz. Hükümetten beklentimiz, güven ortamının oluşturulması. Faiz oranları yüzde 1'in altında kaldığında vatandaşımızın uzun vadeli borçlanarak gayrimenkul alabilmesi daha kolay olacaktır" diyerek satışlarda yükselişin süreceğini söyledi. Konut Satışlarında 1 Milyon Satış Hedefi Tutacak Mı?Bu sene 1 milyon satış hedefinin tutturulmasının zor olduğunu belirten Andıç   "Müteahhitlik yasasıyla ilgili de kimler iş yapabilecek, bunun sınıflandırılması yapılıyor. Sektörde biraz daha taşlar yerli yerine oturuyor.Bunlardan önemlisi yatırımların önünün açılması açısından konut kredi faizlerinin düşük olarak seyretmesi, ayrıca şirketlerin ekonomik anlamda borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili de devletin aldığı önlemler var.Bunların hepsini topladığınızda sektör biraz nefes alacak. 2020 yılında konut satışında 1 milyon iyi bir rakam olacak diye düşünüyorum. Gelecek yıl ülkedeki büyüme oranının da pozitif olacağına inanıyoruz" dedi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@