İnşaat Yapacak Arsa Kalmadı Fiyatlar Patladı! Çeşme'de Konut Fiyatları 2,5 Kat Yükseldi!

Emlak sektöründe pandeminin etkisi ile tatil bölgelerine yoğun talepler devam ediyor. Bu yoğun talep alan yerlerden olan İzmir'in tatil bölgelerinde arsa ve konut fiyatları oldukça değer kazandı. Çeşme, Alaçatı ve diğer ilçelerde gayrimenkul fiyatlarının bir yıl içerisinde 2,5 kat arttığı bildirildi.

İnşaat Yapacak Arsa Kalmadı Fiyatlar Patladı! Çeşme'de Konut Fiyatları 2,5 Kat Yükseldi!

Emlak sektörü pandemi şartları ile değişime girerken meydana gelen fiyatlama da sektörün ilerleyişine dair fikir vermeye devam ediyor. İzmir özelinde ise konut ve arsa fiyatları son bir yıl içerisinde 2,5 kat arttı. Yaşanan bu gelişme emlak sektörü içerisinde tartışılmaya başlanırken yatırım yapacak olanların da ne şekilde hareket edebileceklerine dair planlama yapma imkanı veriyor.

Pandemi şartlarının insanları emlak alımlarında farklı yönlere sevk ettiğini söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, “İnsanların yaşları ilerledikçe daha rahat bir yaşama duyulan özlem de artıyor. Hepimiz maskelerden kurtulmak istiyoruz. Tedbirlerin uygulandığı günlerde küçük bir evin içerisinde sıkışmak yerine şehir merkezlerinden uzak ama hareket alanı daha geniş müstakil evler tercih ediliyor. Bu da fiyatları etkiliyor.” dedi.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİN DÜŞMESİ FİYATLARI YÜKSELTTİ

Son bir yılın emlak fiyat değişimlerini değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, “Geçtiğimiz yıl Haziran ayında kamu bankalarından yeni konutlar için 0,64, ikinci el konutlar için de 0,74 faizli konut kredileri verilmişti. Faiz oranları bir anda yarı yarıya düştü. 4 bin TL taksit ödeyecek vatandaş 2 Bin TL taksit ödemeye başladı. Cazip imkanlar doğunca konut alımları için talepler de arttı. Talep artışı beraberinde fiyat artışını getirdi. Son 1 yıl içerisinde konut fiyatları yüzde 70 ile yüzde 110 arasında arttı. Şu anda ise fiyatlamalarda bir sakinlik var. Ancak yine konut kredisi kampanyaları yapılıp faizler düşerse fiyatlar yeniden artar.” ifadelerini kullandı.

ÇEŞME'DE ARSA KALMADI

Çeşme ve Alaçatı'nın tüm Türkiye tarafından tercih edilen turizm merkezleri olduklarını söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, “Çeşme'ye o kadar talep oldu ki artık burada arsa kalmadı. Yeni arsa üretilemediği için de fiyatlar durdurulamaz hale geldi. TOKİ tarafından ihaleyle satılan arsaların muhammen bedelleri daha önce 2 Milyon TL'den başlıyordu. Şimdi ise 5 Milyon TL'den satılıyor. Çeşme'de 850 Bin TL'ye 1+1 daire satıyorduk ama aynı daireyi şimdi 1 milkyon 450 bin TL'ye satıyoruz.” şeklinde konuştu.

Arsa fiyatlarının Çeşme'de çok değişken bir yapıda olduğunu söyleyen İzmir Emlak Komisyoncuları Oda Başkanı Mesut Güleroğlu, “Vermiş olduğum fiyatlarla satın alınan arsaların üzerine bir veya iki villa yapılabilir. 5 Milyon TL'ye de satılık arsa var, 18 Milyon TL'ye de satılık arsa var. Ancak 18 Milyon TL'lik arsanın üzerine 5 villa yapabilirsiniz. Bu fiyatlar belirlenirken arsa bedelleri, inşaat maliyetleri, müteahhit karları gibi maliyetlere bakılıyor. Rakamlar bunlardan dolayı fazla şişiyor.” açıklamasını yaptı.