İnşaat Yapı Malzemelerine Kur Zamları Devam Ediyor! Aralık 2021 Tuğla Fiyatları Güncellendi!

İnşaat yapı malzemelerinin en son fiyatlamaları araştırılmaya devam ediliyor. Tuğla fiyatları ne kadar oldu? Aralık 2021 tuğla fiyatları kaç TL? İl il tuğla fiyatları...

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 21:38 15.12.2021 - 21:38 Engin Uzunoğlu

İnşaat yapı malzemelerinde meydana gelen fiyat artışları son günlerin en çok merak uyandıran konuları arasında bulunuyor. Maliyetlerin oldukça yükselmesinden dolayı en küçük fiyat değişimlşeri büyük dikkatle takip ediliyor. İnşaat sektörü içerisine düştüğü krizden çıkış yolu ararken bir yandan da inşaat yapı malzemelerinde dolar kurunun etkilerini araştırıyorlar. Peki inşaat yapı malzemelerinden tuğla fiyatları  kur şoklarından nasıl etkilendi? Tuğla fiyatları arttı mı? 

TUĞLA FİYATLARI İNŞAAT MALİYETLERİNİ BELİRLİYOR

İnşaat sektörü için özellikle konut inşaatlarında tuğlanın büyük bir önemi varç Tuğla bir inşaat yapı malzemesi olarak maliyet hesaplamalarında ciddi bir şekilde etki ediyor. He rinşaatta kullanılması zorunlu olan tuğlanın fiyat değişimleri inşaat maliyetlerini arttırıp azaltabiliyor. Büyük ölçekli satın almalar gerçekleştirildiği için de yüksek maliyet söz konusu olabiliyor. İnşaat sektöründe hem inşaat firmaları hem de bireysel olarak inşaat yapacak olanları tuğla fiyatları direkt olarak etkiliyor. 

KUR ŞOKLARI TUĞLA FİYATLARINI DA VURDU

Kur şoklarından dolayı Türkiye'de iğneden ipliğe zam gelirken bundan tuğla fiyatları da etkilendi. Tuğla üretimi yapan fabrikalarda yerli üretim yapıldığı ve kur şoklarından etkilenmemesi bekleniyor. Ancak bu üretim sırasında kullanılan yüksek enerjinin maliyet kalemi direkt olarak dolar kuruna bağlı olarak fiyatlanıyor. Enerji fiyatlarında meydana gelen artışlar da tuğla üretim maliyetlerini arttırıyor. Dolayısıyla tuğla fiyatlarında ciddi bir fiyat artışı gözlemlenmeye başlandı. 

TUĞLA FİYATLARI NEDEN HER ŞEHİRDE FARKLI

Tuğla fiyatları genellikle her şehird efarklı olabiliyor. Burada tuğlaya özel bir durum olduğu için iller arasında fiyat değişimleri olabiliyor. Tuğla kullanım açısından yüksek hacimli bir inşaat yapı malzemesi olduğu için nakliye maliyetleri önemli bir maliyet tutuyor. Fabrikalara ne kadar uzak olunursa nakliye masrafları da ona göre artıyor. Bundan dolayı da fiyatlar şehirler arasında küçük farklılıklar gösterebiliyor. 

ARALIK 2021 TUĞLA FİYATLARI

Türkiye'nin farklı şehirlerinden elde edilen güncel tuğla fiyatlarının ortalamasına göre en güncel tuğla fiyatları şöyle oluştu:

8,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,10 TL
10'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,20 TL
13,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,40 TL
18,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 2,05 TL
19'luk Düşey Delikli Tuğla: 2,35 TL
20'lik Asmolen Tuğla: 3,25 TL
22,5'luk Asmolen Tuğla: 3,6 TL
25'lik Asmolen Tuğla: 3,80 TL
30'luk Asmolen Tuğla: 4,05 TL
19'luk Baca Tuğlası: 2,95 TL
25'lik Baca Tuğlası: 3,35 TL
30'luk Baca Tuğlası: 3,85 TL
35'lik Baca Tuğlası: 4,35 TL
14,5'luk İzo Tuğla: 3,35 TL
19,5'luk İzo Tuğla: 4 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@