İnşaatçılardan Kentsel Dönüşüm Çağrısı: Makul Fiyatlı Hammaddeye İhtiyaç Var

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı İsmail Kahraman bir açıklama yaparak kentsel dönüşüm projelerine hız verilebilmesi için maliyet kalemlerinde fiyat düzenlemesi yapılması gerektiğini söyledi.

Emlak Haberleri 07.09.2021 - 18:04 07.09.2021 - 18:08 Engin Uzunoğlu

İnşaat sektöründe maliyet kalemlerinde meydana gelen artışlara dair tepkiler dinmek bilmiyor. Son günlerde çimento fiyatlarına yapılan zamlar eleştiri konusu olurken İnşaat Müteahhitleri Derneği (İMKON) yüzded 200'ü bulan fiyat artışı nedeniyle 15 gün iş bırakma kararı almıştı. Çimento sektörünün temsilcileri ise meydana gelen fiyat artışının olağan olduğunu ama fiyatların yüzde 200 oranında arttığı iddiasının doğru olmadığını iddia ettiler. 

ÇİMENTOCULARIN SAVUNMASI BELGELERLE ÇÜRÜTÜLDÜ

İMKON'a bağlı kuruluşlardan olan MÜFED ise çimento sektörü temsilcilerinin yüzde 200 zam yapılmadığı iddialarının doğru olmadığını belgeledi. Bu gelişme üzerine ise devreye Ticaret Bakanlığı girerek çimento sektöründe ihracata bazı sınırlamalar getirdi. Bu sınırlama sonrasında bir açıklama yapan MÜFED Başkanı İsmail Kahraman son gündemi değerlendirdi. 

BELGELER TİCARET BAKANINA SUNULDU

Fiyatlarda bir gerileme meydana gelmezse inşaatların 15 gün duracağını söyleyen İsmail Kahraman, çimento sektörünün fiyat artışını reddetmesine dair karşı belgeleri ortaya koyduklarını ifade etti. İzmir Ticaret Odası meclis toplantısına katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a belgeleri sunan MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, 31 Mayıs 2020 tarihinde çimento birim fiyatının 135 TL olduğunu ve 17 Mayıs 2021'de ise bu fiyatın 425 TL olduğunu belgeledi. 

MÜFED Başkanı İsmail Kahraman'ın Ticarat Bakanı Mehmet Muş'a teslim ettiği belgeler sonucunda çimento sektörünün fiyat artışlarını döviz bazlı yakıt ve elektrik gibi maliyet kalemine bağlamalarının gerçekçi olmadığı da ortaya çıktı. 

250 ALT SEKTÖR ZARAR GÖRECEK

Sektöre ilişkin açıklama yapan İsmail Kahraman, “İnşaat sektöründe haftalık çalışarak ailelerini geçindiren yüzbinlerce işçi var. Ayrıca inşaat sektörü durursa 250 alt sektör zarar görecek. Bunu bildiğimiz için biz çözüm bulmak istiyoruz. Bu maksatla da Ticaret Bakanımıza belgelerimizle gittik. Bizzat Sayın bakan aradaki farkın çok fazla olduğunu ifade etti.” dedi.

Ticaret Bakanı mehmet Muş ile görüşmelerinin ayrıntılarını aktaran İsmail Kahraman, “Ticaret Bakanımız bizimle yakından ilgilendi ve ortaya koyduğumuz belgeleri inceledi. İhracata kota koyamayacaklarını ama bu fiyat artışlarının gerekçelerini özenle araştıracağını belirtti. 4 EylüL'de de çimento ihracatına sınırlamalar getirildi. Sorunumuza duyarsız kalmayan Ticaret Bakanımıza teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN MAKUL FİYATLI HAMMADDE İHTİYACI VAR

İnşaat maliyetlerindeki artışların direkt olarak vatandaşları etkilediğini söyleyen İsmail Kahraman, “Türkiye'de vatandaşların yüzde 50'sinden fazlasının zaten alım gücü düşük. Böylelikle konut satın alabileceklerin sayısı da azalıyor. İhracat yapılsın biz buna karşı değiliz. Ancak hammadde ihracatı takip edilip iç piyasada fiyat dengesi sağlansın. 6 milyon konutun dönüşümünün yapılması gerekiyor. Yapı stokunun yüzde 70'i riskli binalardan oluşuyor. Kentsel dönüşüme hız vermek istiyorsak iç ğiyasa malzemesiz kalmamalı. Binaların dönüşümü için bizim makul hammadde fiyatlarına ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@