İnşaatı 4 yılda Tamamlanan Taksim Cami Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılacağı Törenle Açılıyor

Taksim'de temekli 4 yıl önce atılan ve inşaatına başlanan caminin açılışı bugün yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleşecek olan Taksim Cami açılışının ardından Cuma namazı ile ilk namaz kılınacak.

İnşaatı 4 yılda Tamamlanan Taksim Cami Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılacağı Törenle Açılıyor

İstanbul'un önemli mimari eserlerinden birisi olarak gösterilen Taksim Cami için açılış heyecanı yaşanıyor. 4 yıl önce başlanan inşaat çalışmaları tamamen bitirildi. Bugün ise Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile Taksim Cami açılacak ve bu camide Cuma namazı kılınacak.

TAKSİM CAMİ İNŞAAT SÜREÇLERİ

Taksim Cami, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önceki dönemdeki vaatlerindendi. Bu vaat 27 yıl soınra gerçöekleşti. Taksim'e cami yapmak aslında uzun yıllar boyunca hükümetlerin gündeme gelmişti. Ancak her defasında bir nedenden dolayı bu proje gerçekleştirilemedi. Süleyman Demirel, Turgut Özal gibi devlet adamları da Taksim'e bir cami inşa ettirmek istgediler ama bunu başaramadılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1994 seçimleri öncesinde Taksim Cami vaadi için, “Taksim'e bir caminin inşa edilmesi için izin vereceğiz. Bu caminin temelini de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e attıracağız.” demişti. Sonraki yıllarda Başbakan Necmettin Erbakan da Taksim Cami için konulmuş ve temelini atacaklarını açıklamıştı. Ancak idari ve hukuki süreçlerden dolayı bu inşaat başlatılamamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2013 yılında Taksim Camisinin yapılacağını duyurmuş ama gelişen olaylar bunun gerçekleşmesine engel olmuştu. 2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksişm'e cami yapılmasının zamanı geldi açıklamasının ardından büyük bir heyecan duyan Altan Elmas bu caminin tüm maliyetlerini karşılamak için inşasına talip olduğunu söyledi. Taksim Camii'nin sembolik temeli Şubat 2017'de atıldı. Aslında inşaat ise Anıtlar Kurulu'nun kontrollü el kazıları sonrasında Hazişran 2017'de başladı.

ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN İNŞA EDİLDİ!

Taksim Cami mimari olarak cephelerin tamamından giriş izni verecek şekilde inşa edildi. Cami inşaatında Top-Down yöntemi uygulandı. Bu yöntem uygulanarak inşa edilen ilk cami olan Taksim Cami çevre binalara ve yollara herhangi bir zarar vermeden inşa edildi. Caminin 2.482 metrekarelik arsa alanı ve yaklaşık 16 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. 2.950 metrekarede vatandaşlar namaz kılabilecekler. Ayrıca 163 araçlık da bir de otopark yapıldı. İbadet alanında 3 bin kişi aynı anda namaz kılabilirken dış avluda düzenlenecek cenaze törenlerine de 2.400 kişi katılabilecek.