İnşaatta Yaşanan Kriz İle Çürük Elmalar Temizlendi!

Uzun süredir yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile durma noktasına gelen inşaat sektöründe yaşanan kriz çürük elmaların temizlenmesini sağladı!

Emlak Haberleri 02.10.2019 - 18:01 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Uzun süredir yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile durma noktasına gelen inşaat sektöründe yaşanan kriz çürük elmaların temizlenmesini sağladı!

Son dönemde yaşanan faiz artışı ve ekonomide dalgalanma en fazla inşaat sektörünü etkiledi. İnşaat sektöründe yaşanan daralma nedeni ile çok sayıda şirket batarken güçlü olan firmalar ayakta kalmayı başardı. İlk 9 Ay İnşaat Sektörü Şiddetli Kriz Yaşadı! Konu hakkında açıklamada bulunan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “2019’un ilk 9 ayı, en şiddetli kriz aylarıydı. 1 Eylül’den itibaren bu şiddet azalmaya başladı.Piyasa, faiz indirimi kararıyla birlikte umut buldu” diyerek sektörün son derece zorlu bir süreçten geçtiğini dile getirdi. Folkart olarak bu dönemde projeleri daha ağırdan aldıklarını belirten Sancak “İnşaat firmalarının sıkıntı yaşamasının altındaki sebeplerden biri, dövizle borçlanmaları.Kat karşılığı arazi sahibiyle anlaşıp satış olmayınca mahkemelik olabiliyorlar. Kriz temizliğe de sebep oldu. Çürük elmaların hepsi ayıklandı. Bu kriz olmasaydı 5 değil, 10 şantiyemiz olurdu. Düşen enflasyon ve faizlerle Türkiye genelinde hareketlenme başladı" dedi. Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası büyük yankı uyandırırken inşaat sektörü için de adeta can suyu oldu. Durma noktasına gelen konut satışları yeniden canlandı. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@