Instagram Altyazı Özelliği Hayata Geçirildi, İki Adımda Aktif Edin

İşitme engelli kullanıcıların Instagram kullanmasını kolaylaştıracak yeni özellik uygulamaya konuldu. 17 dil desteği bulunuyor.

Teknoloji 19.04.2022 - 17:53 19.04.2022 - 17:53 Gülşah Konuk Akın

Instagram 'dan yapılan açıklama ile ana sayfada çıkan videolara otomatik altyazı özelliği getirildiği duyuruldu. Uygulamada bir süredir bulunan altyazı desteğinin içerik üreticileri tarafından videolara manuel olarak eklenmesi gerekiyordu. Artık buna gerek kalmayacak. Yapılan düzenlemeye ilişkin CEO Adam Mosseri, sosyal medya hesabından açıklama yaparak otomatik altyazı özelliği ile sağır ve işitme güçlüğü çeken kullanıcılar için çok büyük kolaylık sağlanacağını, altyazıların isteğe göre açılıp kapatılabileceğini ve alt yazılarda 17 dilin desteklendiğini duyurdu.

OTOMATİK ALTYAZI DESTEĞİNDE TÜRKÇE DE BULUNUYOR
Otomatik altyazı desteği Türkçe'nin de aralarında bulunduğu 17 dili kapsıyor. Bu diller arasında; İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Arapça, Vietnamca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Tayca, Tagalogca, Urduca, Malayca, Hintçe, Endonezyaca ve Japonca bulunuyor. Şimdilik 17 dili destekleyen altyazı uygulamasının yakında daha fazla dili de destekleyeceği açıklandı. Altyazılar yapay zekâ ile oluşturuldu ve özellik kullanıldıkça altyazı kalitesi daha da iyileşecek. Şimdilik video ile altyazı arasında uyuşmazlık sorunu yaşanabileceği, bu sorunun kalıcı olmayacağı Instagram tarafından açıklandı.

98

INSTAGRAM VİDEO ALTYAZILARI NASIL AÇILIR?
Instagram uygulamasına giriş yaptıktan sonra sırayla Ayarlar- Hesap- Açıklamalı Altyazılar adımları takip edilerek altyazılar aktif hale getirilebiliyor. Altyazı dilini manuel değiştirme özelliği bulunmuyor. Instagram hangi dilde kullanılıyorsa altyazı dili de otomatik olarak o dilde seçiliyor. Altyazı özelliği bulunan bir diğer uygulama da YouTube. YouTube 'da ise alt yazı dili manuel olarak seçilebiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@