İnternet Aboneliği Olan Herkesi İlgilendiriyor! Mahkemeden Emsal Karar Açıklandı, 709 TL Para İade Edilecek

İnternet aboneliği iptali ve cayma hakkı konusunda Tüketici Mahkemesi tarafından emsal karar açıklandı. Cayma bedeli para iadesi hakkında mahkeme tarafından verilen emsal karar!

Gündem 12.10.2021 - 11:20 12.10.2021 - 11:20 Gülcan Özer

İnternet abonelik işlemleri için son dönemde pek çok operatörün taahhütlü sözleşme şartı sunması ile beraber cayma hakkı konusunda tartışmalar yaşanmaya başlanmıştı. Aboneliğini taahhüt süresinden önce iptal eden kişilerden aranılan cayma bedeli konusunda Tüketici Hakem Heyeti yeni bir karar açıkladı.

Milyonlarca internet abonesini ilgilendiren karar kapsamında abone olduğu internet hizmetini sonlandırmak isteyen ancak imzaladığı sözleşme nedeni ile bunu yapamayan kişilere çıkış hakkı verilmiş oldu. Açıklanan emsal karar kapsamında Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir yıldan uzun abonelik sözleşmelerinde tüketicilerin herhangi bir sebep göstermeksizin ‘fesih’ hakkına sahip olduğu bir kere daha ispatlandı. 

TAAHHÜT SÜRESİ DOLMADAN ABONELİK İPTALİ HAKKINDA EMSAL KARAR AÇIKLANDI! 

Muş 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından açıklanan karar ile beraber bir seneden daha uzun süreli abonelik sözleşmelerinde taahhüt süresi dolmadan abonelik iptali yapan tüketicinin faturasına ‘cayma’ nedeniyle herhangi bir ceza yansıtılamayacağı ilan edilmiş oldu. Söz konusu karar evinde internet olan herkesi ilgilendirmesi nedeni ile büyük bir öneme sahip. 

Karara konu olan olay Muş'ta yaşandı. Hürriyet Gazetesi yazarı Oya Armutçu tarafından yapılan habere göre İ.A. isimli vatandaş 24 ay taahhütlü olarak evine internet bağlattı. 24 aylık süre dolmadan internetinde kopma sorunları yaşaması nedeni ile aboneliğini iptal ettiren vatandaşa hizmet sağlayıcı şirket tarafından 709 TL borç çıkarıldı. Taahhüt süresi bitmeden abonelik iptali yaptığı için kendisine çıkarılan bu borcu ödemeyen vatandaş iptali için dava açtı. 

internet-aboneliği-cayma-bedeli

Vatandaşın yapmış olduğu başvuru üzerine Tüketici Hakem Heyeti paranın haklı olduğuna hükmetti ve başvuruyu reddetti. Bunun üzerine İ.A. pes etmedi ve bir üst mahkemeye başvuru yaptı. Muş 1. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından açıklanan kararda ise söz konusu tutarın haksız olduğu belirtilerek 709 TL'nin vatandaşa geri ödenmesine hükmetti.

Söz konusu karar kullandığı internetten memnun kalmayarak iptal etmek isteyen vatandaşlar için de emsal oluşturması nedeni ile büyük önem taşıyor. Hakem heyetleri de bu karar sonrasında artık vatandaşın başvurusunu reddetmeden para iadesi kararı verebilecek. Söz konusu karar evinde interneti olan herkesi ilgilendirmesi açısından büyük önem taşıyordu...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@