İnternet Alışverişlerine Düzenleme: Görselden Farklı Ürün Gönderenlere Ceza Yağacak!

Ticaret Bakanlığı ve Ak Parti kurmayları e-ticaret alışverişlerine yeni bir düzenleme getirileceğinin sinyalini verdi. Düzenleme ile artık görselden farklı ürün gönderene ceza verilecek.

Finans 29.01.2022 - 10:15 29.01.2022 - 10:15 Büşra Uluşen

Ticaret Bakanlığı ile Ak Parti kurmayları bir araya gelerek, vatandaşların e-ticaret konusundaki şikayetlerini değerlendirdi. e-Ticaret kanunun yeniden düzenlenebileceği sinyalinin verildiği toplantıda, internet üzerinden alınan ürünlerin ayıplı çıkması, teslimatta yaşanan sorunlar ve reklamlardaki ürünler ile teslim edilen ürünler arasındaki farklar gibi konular masaya yatırıldı. Vatandaşların e-ticarette en şikayetçi olduğu konu ise teslim edilen ürün ile görseldeki ürünün aynı olmaması oldu. 

FİRMALARA YAPTIRIM UYGULANACAK

Ticaret Bakanlığı, yapacağı yeni düzenleme ile tüketici şikayetlerinin türüne göre firmalara para cezası ya da daha farklı yaptırımlar uygulamayı planlıyor. Düzenleme sonrasında ürün satışı yapan firma veya kişilerin sorumluluk alanları belirlenerek buna göre bir yaptırım uygulanacak. 

internet alışverişi düzenleme

GÖRSELDEKİ FARKLI, TESLİMATTAKİ AYRI ÜRÜN

İnternet alışverişlerinde en fazla sorun yaratan konuların başında satın alınan ürün ile satıştan önce sitede yer alan ürün görselinin uyuşmazlığı oluyor. Ak Parti kurmayları konu hakkında, vatandaşların reklamdaki üründen sipariş verip farklı bir ürün gönderilmesinden şikayetçi olduğu ve vatandaşın aynı ürünü piyasada daha ucuza alabileceğini dile getirdiklerini belirtiyor. Pandemi nedeniyle e-ticaret alışverişlerinin artması, kanunun yeniden ele alınmasını zorunlu kılıyor. Ak Parti kurmayları Ticaret Bakanlığı ile işbirliği içinde yeni bir rapor hazırlıyor ve bu rapordan sonra yeni düzenlemeler söz konusu olacak. 

alışveriş düzenlemesi

ESNAF KORUNACAK

Toplantıda e-ticaret satışlarının yanı sıra esnafların korunacağı adımlar atılması konusu da masaya yatırıldı. Esnafların son dönemde yaşadıkları sorunlar ele alınırken, mağazaya ödenen kira, eleman ücreti ve diğer giderlerin e-ticaret firmalarına göre daha çok olması nedeniyle bu konuda bir düzenlemeye gidilebilecek. Ak Parti kurmayları, hem esnafı koruyacak hem de internet satışlarına düzenleme getirecek bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@