İnternet Bağımlısı Mısınız? 9 Soruya Yanıt Verin, Öğrenin!

Akıllı cep telefonları ve hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren uygulamalar ne yazık ki internet bağımlılığını tetikliyor. Peki, internet bağımlısı mısınız?

GÜNDEM 25.08.2018 - 19:55 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Akıllı cep telefonları ve hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren uygulamalar ne yazık ki internet bağımlılığını tetikliyor. Peki, internet bağımlısı mısınız?

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin (APA, 2013) Psikiyatrik Hastalıkların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nın 5. baskısı ile beraber internet bağımlılığı hakkında 9 maddeye yer verildi. Bu maddelere dürüst bir şekilde yanıt vererek sizde internet bağımlısı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Aşağıda yer alan 9 sorudan en az 5 tanesine evet yanıtını veriyorsanız ne yazık ki sizde internet bağımlısısınız demektir. İşte internet bağımlısı olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak o 9 maddelik test;İnternet Bağımlılığı Testi Soruları 1) Zihniniz sürekli internetteki uğraşla (oyun, cinsellik, bahis vb) meşgul mü?2) İhtiyaç olmadığı halde internet kullanmayı bırakmaya ya da azaltmaya çalışıldığında; üzüntü, sinirlilik veya kaygı hali yaşıyor musunuz?3) İnternette geçirdığiniz zaman sürekli olarak artıyor mu?4) İhtiyaç olmadığı halde internet kullanmayı bırakmada sürekli başarısızlıkla karşılaşıyor musunuz?5) İnternetle aşırı uğraştan dolayı diğer hobilere ve eğlencelere olan ilginiz giderek kayboluyor mu?6) İnternette geçirilen zamandan ötürü yakındaki diğer kişilerle olan ilişkileriniz bozuluyor mu?7) İnternet kullanma süresiyle ilgili anne-baba, öğretmen ve psikoloğa yalan söylüyor musunuz?8) Olumsuz duygulardan kurtulmak için internette zaman geçirmeyi mi tercih ediyor musunuz?9) İnternette geçirilen zamandan dolayı önemli bir eğitimi, işi veya etkinliği kaçırıyor musunuz?Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@