İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat! Hesabınız Boşaltılmış Olabilir

Türkiye Bankalar Birliği, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetinden yararlanan kişilere son dakika uyarısında bulundu.

İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat! Hesabınız Boşaltılmış Olabilir

Türkiye Bankalar Birliği, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetinden yararlanan kişilere son dakika uyarısında bulundu. Bunu yaparsanız banka hesabınız boşaltılabilir!

TBB son zamanlarda artan şikayetler üzerine kamuoyuna yazılı bir açıklamada bulundu. Bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetinden yararlanan kişileri hedef alan dolandırıcılar kullandıkları yöntemlerle binlerce kişinin hesabını boşalttı.Dolandırıcılar Sahte Mesaj GönderiyorTürkiye Bankalar Birliği yapmış olduğu uyarılarda bankaların internet şubesi ve mobil şube uygulamalarını kullanan kişilerin sahte mesajlar gönderdiklerini belirterek vatandaşların bu mesajlara itibar etmemelerini istedi. Özellikle de "chip para kazandınız" , "para puan kazandınız", "kredi kartı aidat ücretiniz iade edildi", "kredi dosya masrafınız iade edildi" ve "sıfır faizli krediniz hazır" gibi vatandaşların dikkatini çeken mesajlar gönderiyorlar.Vatandaşlarda bu mesajlara inerek verilen linki tıklayarak kendi hesaplarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kullanarak giriş yapıyorlar. Ancak bu bilgiler gönderilen link üzerinden bilgisayar korsanları tarafındaan kopyalanıyor ve eş zamanlı olarak dolandırıcılar hesabınıza girerek hesabınızda bulunan tüm parayı çekiyorlar. Hatta işi bir adım öteye götürerek vatandaşın adına anlık kredi çekerek hesabını boşaltıyorlar. Vatandaş durumu sonradan fark ederek banka hesabım boşaltıldı diyerek bankayı arıyor ve bankaya "hesabımdan habersiz para çekilmiş" diyor ancak işlem şifre kullanılarak yapıldığı için bir hak elde edemiyor.TBB Açıklaması"Kullanılan logo, isim ve kurumsal renklerle bankadan geldiği izlenimi veren bu iletiler, kişisel ve banka bilgilerinizi almaya yöneliktir ve dolandırıcılık amacıyla gönderilmektedir. Kişisel veriler, banka hesap ve kredi kartı bilgileri ve güvenlik şifreleri kişiye özel olup asla paylaşılmamalıdır.Bu tür bilgilerin talep edilmesi durumunda, mutlaka adı geçen banka aranarak bilgi alınmalıdır. SMS, elektronik posta ve sosyal medya iletileriyle yapılan yönlendirmeler veya arama motorları üzerinden giriş yapılan internet sitesi adreslerinin bankanıza ait olduğundan emin olmak için, güvenlik sertifikaları mutlaka kontrol edilmelidir. İnternet tarayıcısındaki adres çubuğuna bankanın site adresi yazılarak siteye giriş yapılmasına özen gösterilmelidir. Dolandırıcılığa maruz kalınmaması ve mağduriyet yaşanmaması için güvenlik uyarılarına hassasiyet gösterilerek, dikkatli olunmalıdır."