İnternet Üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Haksız Fiyat Artışı Ve Stokçuluk İhbar Bildirimi Nasıl Yapılır?

Türkiye'de fahiş fiyat artışı yapanlarla ilişkin yeni bir dönem başladı. Vatandaşlar internet üzerinde fahiş fiyat artışı yapan işletmeleri şikayet edebilecekler.

Finans 04.12.2021 - 23:44 04.12.2021 - 23:44 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, fahiş fiyat artışı yapanlara karşı yeni bir dönemi başlattı. Halihazırda hem Gelir İdaresi Başkanlığı hem de Haksız Fiyat Değerlendirme Kurumu etkin bir şekilde dentimlerini sürdürüyorlar. Sahada yapılan fahiş fiyat denetimi ile vatandaşlara fahiş fiyattan satış yapan işletmeler tespit edilerek ağır şekilde cezalandırılıyorlar. Ayrıca stokçuluk yapan işletmeler de bu cezalarla muhatap oluyorlar. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı fahiş fiyat artışı denetimlerini artık bir adım öteye taşıdı.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI YAPANLARA İDARİ PARA CEZASI

Piyasada sarlığa neden olanlar, stokçuluk yaparak fiyat artışlarına zemin hazırlayanlar, serbest rekabeti bozanlar, vatandaşların ihtiyaçları olan mallara ulaşmalarını engelleyenler 50 Bin TL'den 500 Bin TL'ye kadar idari para cezasına çarptırılıyorlar. 

İNTERNET ÜZERİNDEN FAHİŞ FİYAT İHBARI YAPMA DÖNEMİ BAŞLADI!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan yeni uygulamaya göre kurumun internet sitesi üzerinden "Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi" yapılabiliyor. Vatandaşlar kendilerine fahiş fiyattan gıda maddesi veya temel ihtiyaç malzemesi satan işletmeleri bu menü üzerinden şikayet edebilecekler. Vatandaşların yapacakları bu ihbarlara dair denetimler kısa sürede gerçekleştirilip gerekli cezai yaptırımlar uygulanıyor.

haksız fiyat artışı ihbar bildirimi

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI İHBARI NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar gün içerisinde maruz kaldıkları fahiş fiyatları artık kolay bir şekilde internet üzerinden ihbar edebilecekler. Bunun için vatandaşların öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kurumsal internet sitesi üzerinden giriş yapmaları gerekiyor. Ardından Haksız Fiyat Artışı ve Stokçuluk İhbar Bildirimi menüsü kullanılarak vatandaşlar ihbarlarını iletebiliyorlar. Bu ihbarlar vatandaşların yaşadıkları illerdeki birimlere iletilerek denetimler ivedilikle yapılıyor. Bu denetimlerin sonucunda doğru ihbarlar tespit edilerek haksız fiyat artışı yapanlara ağır cezalar veriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@