İnternetten Emlak Vergisi Ödeme Yolları! 2021 Kasım 2. Taksit Ödemeleri

Belediyelere yapılacak emlak vergisi ödemeleri için süreç kasım ayı itibariyle başladı. Emlak vergisi ödeyecek olan vatandaşlar, internet üzerinden online ödeme yapabilecekler.

Emlak Haberleri 05.11.2021 - 11:55 05.11.2021 - 11:55 Mustafa KARAGÖZ

Emlak vergisi ödemeleri için 1 Kasım itibariyle 2021 yılı 2. taksit ödemeleri başladı. Belediyelere yapılacka ödemeler için vatandaşlar doğrudan kuruma giderek vezneler üzerinden şahsen ödeme yapabiliyorlar. İş yoğunluğu veya diper nedenlerden dolayı kurumlara gidemeyenler ise ödemelerini elektronik yollardan yapabilecekler. 

2021 EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ

Evi yada birden fazla evi, gayrimenkulü olan vatandaşlar devlete emlak vergisi ödemesi yaparlar. Ödemeler her yılın ilkbahar ayları ile kış öncesi dönemi olmak üzere 2 taksit halinde ödenir. 2021 yılının ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayının başında başladı. Belediyeler ödemeleri kabul etmeye başladılar. 

Ödemelerin yapılmaya başlamasının ardından vatandaşlar ödeme yöntemlerini araştırıyorlar. Daha önceleri ödemeler belediyeye gidilmesi ve ödemelerin şahsen yapılması yöntemiyle tamamlanıyordu. Ancak 30 Kasım'a kadar sürecek ödeme döneminde isteyenler ödemelerini elektronik kanallardan ödeyecekler. 

İNTERNETTEN ÖDEME YOLLARI

Emlak vergisi ödemelerini internet üzerinden ödeyecek olan vatandaşlar aşağıda yer alan seçenekleri kullanabilirler. Online ödemeler kredi kartı kullanarak yada vatandaşların mevduat hesaplarından transfer yapması şeklinde oluyor. 

Emlak Vergileri emlak vergisi, banka hesabına havale yapılması. 

EFT yapılması.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ödenmesi.

E-Devlet üzerinden ödenmesi.

Bazı belediyeler için internet siteleri üzerinden ödeme.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ OLANLAR VAR

Emlak vergisi ödemelerinde muafiyet hakkı da var. Devlet tarafından ilan edilen gruplar emlak vergisi ödemezler. Bu gruplar arasında "Aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutlar" yer alıyor. Ayrıca bu gruplar emlak vergisi ödemelerini yapmışlarsa geriye dönük başvuru ile iade alabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@