İnternetten Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödemesi aboneler tarafından çok tercih edilen yöntemlerden biridir. İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi ile ilgili bilgiler aşağıdaki yazıda derlenmiştir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 06.01.2020 - 21:48 15.07.2021 - 00:11

İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödemesi aboneler tarafından çok tercih edilen yöntemlerden biridir. İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi ile ilgili bilgiler aşağıdaki yazıda derlenmiştir.

İnternetten Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödemeİnternetten kredi kartıyla elektrik faturası ödeme için öncelikle borç sorgulaması yapılır. Borç sorgulaması için öncelikle elektrik satın alınan kurumun resmi internet sayfasına giriş yapılır. Daha sonra yapılması gereken işlem tüketicinin TC kimlik numarası ile elektrik faturası üzerinde bulunan abone numarasının sisteme girilmesidir.   Borç bilgileri öğrenildikten sonra, ödeme için kredi kartı bilgileri sisteme girilir. Böylece internetten kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi tamamlanır. İnternetten kredi kartıyla ödeme yapılması için, abonelerin elektrik satın aldıkları firmanın web sitesine girerek sitedeki yönlendirmeleri takip etmeleri gerekli ve yeterlidir.İnternetten Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme İçin Komisyon AlınmasıKredi kartıyla elektrik faturası ödenmesi çok pratik bir yöntem olmasına karşılık bu işlem bankaya otomatik ödeme talimatı verilmeden yapıldığı takdirde, ödeme yapan abonenin hesabından banka tarafından işlem ücreti kesilir. Banka tarafından tahsil edilen işlem ücreti tutarı elektrik faturasının %1 ila % 2.50 arasındadır. Bu tutar, ödemenin yapıldığı her kurumun kendi içinde belirlediği oranda değişiklik gösterir.İnternetten Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme Güvenilirliği İnternetten kredi kartıyla elektrik faturası ödenmesi genellikle güvenli işlemler arasında yer alır. Yine de internet ortamının çeşitli problemlere açık bir ortam olduğu düşünülürse, bu konuda tedbirli davranmakta yarar vardır. İnternet bankacılığından yararlanılarak ya da elektrik alınan şirketin internet sitesinden kredi kartı ile fatura ödendiğinde e-dekont alınmalıdır. E-dekont alındıktan sonra yani ödemenin yapıldığı belgelendikten sonra işlem son derece güvenlidir.İnternetten Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme Çeşitli Bankaların Komisyon Tutarlarıİnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödenirken bankaların aldıkları komisyon tutarları şunlardır:•    Garanti BBVA tarafından alınan minimum tutar 2 TL, maksimum tutar faturanı % 2.5 ‘dur.

•    Akbank tarafından alınan minimum tutar 1 TL’ dır.

•    Yapı Kredi tarafından kesinti tutarı % 2.50’dir.

•    Denizbank tarafından alınan minimum tutar 0.50 TL, maksimum tutar 5 TL’dir.

•    İş Bankası tarafından alınan işlem ücreti 1 TL’dir.

•    ING Bank tarafından alınan işlem ücreti % 2.5 ’dir.

•    QNB Finansbank tarafından alınan işlem ücreti 4.50 TL’dir. Kredi Kartı İle Elektrik Faturası Ödeme İçin Otomatik Ödeme Talimatı VerilmesiKredi kartı kullanan tüketiciler müşterisi oldukları bankalara otomatik ödeme talimatı verebilirler. Bu sayede elektrik faturaları kredi kartından düzenli olarak tam zamanında ödenir.  Faturalarda geç kalma söz konusu olmayacağı için elektrik kesintisi vb. mağduriyetler de yaşanmaz. Kredi kartından elektrik faturası otomatik olarak ödendikten sonra, kredi kartının son ödeme tarihinde ekstrede belirtilen tutar tüketici tarafından bankaya ödenir. Otomatik ödeme talimatı verilerek, kredi kartı üzerinden yapılan elektrik faturası ödemesi için bankalar tarafından işlem ücreti alınmaz. Bu aşamada komisyon alan birkaç istisnai banka mevcuttur. Kredi kartından her ay düzeni elektrik faturası ödenmesi için talimat vermek kolay bir iştir.  Otomatik ödeme talimatı vermek isteyen müşteri birlikte çalıştığı bankaya şahsen müracaat ederek ya da internet bankacılığı üzerinden talimat verebilir. Aynı şekilde mobil bankacılık şubesi üzerinde ya da ilgili bankanın ATM’si üzerinden de talimat verilerek de otomatik ödeme işlemi başlatılabilir.  

Kredi kartı ile elektrik faturası ödeme konusunda geçerli güncel bilgiler bunlardır.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@