İnternetten Ucuz Arsa İlanı İle Kaparo Dolandırıcılığı!

İnternet üzerinden yapılan emlak dolandırıcılığı olaylarına bir yenisi daha eklendi. İzmir'de internet üzerinden villa imarlı arsa ilanı veren kişiler kısa sürede çok sayıda kişiyi dolandırarak aldıkları kaparolar ile ortadan kayboldu.

İnternetten Ucuz Arsa İlanı İle Kaparo Dolandırıcılığı!

İnternet üzerinden yapılan emlak dolandırıcılığı olaylarına bir yenisi daha eklendi. İzmir'de internet üzerinden villa imarlı arsa ilanı veren kişiler kısa sürede çok sayıda kişiyi dolandırarak aldıkları kaparolar ile ortadan kayboldu. Kaparo yatıran kişiler telefona ulaşamayınca dolandırıldıklarını anladı.

YARI FİYATINA VİLLA İMARLI SATILIK ARSA İLANI İLE DOLANDIRICILIK YAPTILAR!

Söz konusu dolandırıcılık olayı İzmir'de yaşandı. İnternetten emsal fiyatının yarısına satılık arsa ilanı oluşturan dolandırıcılar arsayı kaçırmak istemeyen kişilerden kaparo almaya başladı. Olayın mağdurları arasında yer alan Menderes'te müteahhitlik yapan Kenan Dingil, "İnternette satılık arsa ilanını görünce, irtibata geçtim. Fiyatta anlaştık. 20 bin TL kapora gönderdim.

Arsanın fiyatı uygun olduğu için benim gibi kapora gönderen 24 kişi daha olmuş. 80 bin lira, 50 bin lira gibi kapora verenler olmuş. Yazık oldu. Umarım, bizim yaşadıklarımız örnek olur, başkaları aynı mağduriyeti yaşamaz. Sonradan öğrendiğimize göre üç ortaklı olan söz konusu arsa satılık bile değilmiş. Araştırıp, fotoğraflarını bulup satılık gibi göstermişler" diyerek pek çok kişinin dolandırıcı mağduru olduğunu söyledi.

EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ OLMAYAN KİMSEYE KAPORA ÖDEMEYİN!

Konu hakkında açıklama yapan emlakçılar ise son dönemde internetten sahte ilanlar verilerek çok sayıda kişinin mağdur edildiğini belirterek yetki belgesi olmayan hiç kimseye önden para ödemesi yapılmaması gerektiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yasal düzenleme ile yetki belgesi olmayan emlakçıların internetten ilan girişi yasaklanırken gerçek kişiler yasal düzenlemeden muaf tutulmuştu. Bu nedenle ne yazık ki dolandırıcılık olayları devam ederken internetten ilan arayan kişilerin dolandırılmamak için yetki belgesi olan emlakçıları tercih etmeleri öneriliyor.

SONRAKİ HABER