İnternetten Ucuz Sahibinden Satılık ve Kiralık Daire İlanları İle Kaparo Dolandırıcılığı!

Ev sahibi olmak ya da yeni bir eve taşınmak isteyen kişilerin ilk tercihleri internet üzerinden yayımlanan sahibinden kiralık ve satılık daire ilanları oluyor.

İnternetten Ucuz Sahibinden Satılık ve Kiralık Daire İlanları İle Kaparo Dolandırıcılığı!

Ev sahibi olmak ya da yeni bir eve taşınmak isteyen kişilerin ilk tercihleri internet üzerinden yayımlanan sahibinden kiralık ve satılık daire ilanları oluyor. Emlakçı komisyonu vermek istemeyen kişiler internet üzerinden sahibinden ucuz ev ilanları araştırıyor.

Ancak son dönemde artan dolandırıcılık olayları sonrasında ne yazık ki çok sayıda kişi konu hakkında mağduriyet yaşıyor. Tek bir telefon numarası üzerinden verilen ilanlarda sadece saatler içerisinde büyük meblağlı vurgunlar yapılıyor.

İNTERNETTEN VERİLEN SAHİBİNDEN UCUZ SATILIK VE KİRALIK DAİRE İLANLARI HAKKINDA UYARI GELDİ!

Olayın son örneği İzmir'de yaşandı. İzmir'de internetten verilen sahibinden satılık arsa ilanı için çok sayıda kişi başvuruda bulundu. Verilen gerçek satılık arsa ilanı resimlerine internetten ulaşan dolandırıcılar arsa için emsallerinden çok daha düşük bir satış fiyatı belirledi.

Nerede ise gerçek ilanın yarı fiyatına satışa sunulan arsa için bu sayede çok sayıda kişi telefonla ilana veren dolandırıcıların ağına düşmüş oldu. Verilen ilanı arayan kişiler arsayı satın almak için aceleci davranırken satıcı olduğunu iddia eden dolandırıcı kaparo talebinde bulundu. Ucuz arsayı kaçırmak istemeyen kişiler hiç düşünmeden talep edilen parayı istenilen hesap numarasına yatırdı.

Ancak bir gün sonra detayları konuşmak için aradıklarında cep telefonu numarasına ulaşamadılar ve böylelikle dolandırıldıklarını anladılar. Sadece 10 saatlik süre içerisinde dolandırıcıların çok sayıda kişiden yüksek tutarlı kapora topladıkları öğrenildi.

İnternetten Ucuz Sahibinden Satılık ve Kiralık Daire İlanları İle Kaparo Dolandırıcılığı! - Resim 1

SADECE EMLAKÇILIK YETKİ BELGESİ OLAN KİŞİLERE ÖNDEN PARA GÖNDERİN, KİMSEYE KAPARO YOLLAMAYIN!

Konu hakkında açıklamada bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan "Dolandırıcılar gerek başka ilanlardaki resimleri kopyalayarak gerekse de orijinal resimleri gerçek sahiplerinden isteyerek, piyasadan çok daha düşük fiyatla ilanlar giriyor.

Hiçbir düzenlemeye ve kontrole tabi olmayan portallar üzerinden bu sahte ilanlar yayına alınıyor. Arayan vatandaşlara ise taşınmazın taliplisinin çok olduğu, kapora gönderilmezse başkasına satılabileceği yalanları söyleniyor. Böylece paralar toplanıyor. Daha sonra bu kişilere bir daha ulaşılamıyor” dedi.

Bu tip dolandırıcılık mağduru olmak istemeyen kişileri de uyaran Akdoğan internetten verilen sahibinden ilanları için asla yüz yüze görüşme yapmadan ve taşınmazı görmeden önden para ödenmemesini, sadece emlakçılık yetki belgesi olan emlakçılara ödeme yapılması konusunda uyarıda bulundu. Aynı yöntem ile araba sahibi olmak isteyen kişiler de sık sık dolandırılırken internetten verilen çok ucuz satılık ya da kiralık konut, satılık arsa, yazlık ve ikinci el araba ilanları için temkinli olunması istendi.