İpotekli Ev Alımı ve Satımı

İpotekli konut alım ve satımı için dikkat edilecek hususları haberimizde sizinle paylaşıyoruz.

Konut kredisi ile alınan evler, satın alınan konut üzerine ve ya başka bir konut üzerine ipotek yapılır. Bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminata ipotek denir.

Borcun ödenmemesi durumunda, ipotekli konut satışa çıkarılır ve bununla birlikte borç kapanmış olur.

İpotek yalnızca konut kredilerinde değil, ticari kredilerde de oluşturulur.

Borç bitmeden ipotekli ev satın alma veya satma mümkün fakat bu konuyla ilgili bazı hususlar söz konusu.

İpotekli bir evin ipotek işlemleri planlanmadan ya da kapatılmadan satın alınması ileride ciddi sorunlar yaratabilir. İpotekli evi alan kişi, bankaya borçlu olmasa da bankanın ev üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılır.

Ev üzerindeki ipotek kalkmadıysa, evi satan kişinin kredi borcu devam ediyor demektir. Eğer satıcı krediyi ödemez ise banka evin satışı talebinde bulunabilir. Borç kapanmış dahi olsa evi alan kişi daha sonrasına evi satmak istediğinde sorunlarla karşılaşabilir.

İpotekli bir konut satın alınmak isteniyor ise;

Öncelikli olarak üzerindeki ipoteğin kaldırılması gerekli. Eğer evi alan kişi evi peşin ödeme ile alıyorsa ve ya peşin ödeyeceği tutar kredi borcunu kapatıyor ise sıkıntı yaşanmayacaktır. Aynı gün içerisinde kredi borcu kapatılarak ipotek kaldırılır ve satışı yapılabilir.

Eğer evi alacak kişi de kredi ile ev almayı düşünüyor ise banka bu sefer de alıcıya vereceği kredi ile evi satan kişinin kredi borcunu kapatabilir; böylelikle ev üzerindeki ipotek devam etmiş olur. Fakat bu sefer bankaya borçlu olan kişi alıcı olur.

Alıcı alacağı konut kredisini farklı bir bankadan almak isteyebilir, bu durumda da her iki banka ile görüşülerek, aynı gün içerisinde konut kredisi alınmak istenilen banka kredi verir, diğer banka ise kredi borcunun kapatmış olur. Ev üzerindeki ipotek eski bankadan kalkar ve yeni kredi alınan banka ipoteği oluşturur.

Bu durum her iki bankanın da onayı ile gerçekleştirilir.


Katkıda Bulunun