İpotekli Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İpotekli ev alımlarında dikkat edilmediği takdirde, büyük mağduriyetler yaşanabilir. Alınan evin ipotekli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Emlak Haberleri 22.08.2017 - 22:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

İpotekli ev alımlarında dikkat edilmediği takdirde, büyük mağduriyetler yaşanabilir. Alınan evin ipotekli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Satın almak istediğiniz ev eğer ipotekli ise ne yapmanız gerekir?

Satın aldığınız ev ipotekli çıkarsa yapmanız gerekenler nelerdir. Alınan ev eğer  ipotekli ise hangi ödeme yöntemiyle alınmış olursa olsun, büyük bir hukuki yaptırım gerektiriyor.

Satın almaya karar verdiğiniz ipotekli evin, ipoteğini yeni bir konut kredisi ile devam ettirmek veya bankaya ödemeyi gerçekleştirerek ipoteği ortadan kaldırmak, karar vermeniz gereken ilk konu oluyor.

İpotekli Ev Satın Alma

Satın alacağınız ipotekli evi bankadan kredi çekerek almayı düşünüyorsanız, kredi alacağınız bankaya evin ipotek durumunu bildirmeniz gerekir. Eğer sizin kredi almayı düşündüğünüz banka, ipotekli ev için kullanılan kredinin ait olduğu banka değilse iki banka arasında ipotek kaldırma işlemleri için gerekli prosedürler uygulanır.

İpotek kaldırma işlemleri, tapu dairesinden randevu alınarak 1 gün içerisinde tamamlanabiliyor. Satın aldığınız ev üzerindeki ipotek, peşin almak isteseniz bile devam edecektir. Bu durumu yaşamamak için tapu işlemleri için müracaat ettiğinizde, evin ipotekli olup olmadığı bilgisini edinmeniz size yarar sağlayacaktır.

Aksi halde borcunuz olmadığı halde ev üzerinde banka ipoteği devam eder.

İpotekli Evin Yaşattığı Mağduriyet

Satın aldığınız ev üzerinde ipotek çıkması büyük sorunlar çıkmasına neden olabilir. İpotekli ev üzerinde bulunan resmi haklar, ipoteği koyan kişi ya da kuruluşların lehine işliyor. Size ait olmayan ipotek borcu, ileride ciddi hukuki sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Satın alınan ipotekli evi, bu durumda satmak istediğiniz takdirde, evi satın alacak kişiler sizden ev üzerindeki ipoteği kaldırmanızı istemek gibi hakka sahip. Bu durumla karşılaştığınızda, size ait olmayan bir borcu ödemek zorunda oluyorsunuz.

Böyle bir mağduriyet yaşamamak için alacağınız ev üzerinde ipotek olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Farklı Bankadan Tüketici Kredisi

Banka kredisi kullanarak aldığınız ev üzerinde borcunuzun tamamını ödemediğiniz için ipotek hala devam ediyor. İpotek devam ederken evinizi kendi isteğinizle satışa sunabiliyorsunuz. Satışını yapmak istediğiniz evi bankadaki konut kredisi ile ilişkinizi tamamen keserek satmayı düşünüyorsanız, farklı bir bankadan tüketici kredisi kullanıp borcunuzdan tamamen kurtulabiliyorsunuz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@