İran Vatandaşlarının Konut Alımı İçin Türkiye İlgisi Artarak Sürüyor!

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri ile Temmuz 2019 döneminde yabancıya konut satışı için yeni rekor kırıldı.

EMLAK HABERLERİ 21.08.2019 - 12:20 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri ile Temmuz 2019 döneminde yabancıya konut satışı için yeni rekor kırıldı. Türkiye'den en çok konut alan yabancılar arasında İranlılar sıralamadaki yerini korudu.

Ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi konusunda uygulanan parasal sınırın 250 bin dolara düşürülmesi vatandaşın ev alım iştahını arttırdı. İranlılar Türkiye'den Ev Almak İçin Birbiri İle Yarışa Girdi Elit Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı Genel Müdürü ve MÜSİAD Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında İranlılar hem Türkiye’nin doğal güzelliklerine hem de canlı sosyal yaşamına hayran kalıyor.Tahranlıların özellikle İstanbul’da ev almayı tercih ettiğini görüyoruz. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz: İranlıların Türkiye’ye olan ilgisi önümüzdeki dönemlerde katlanarak sürecek. İranlılar Türkiye’de konut almak için sıraya girmiş durumda, talebe yetişmekte zorlanıyoruz" dedi. İran vatandaşlarının ev aldıktan sonra Türk Vatandaşı olmak için başvuru yaptıklarını belirten Çayabatmaz "Önümüzdeki aylarda İranlıların Türkiye’den konut alımındaki yerlerini korumasını bekliyoruz.İranlılar Türkiye’de ev sahibi olmak için firmamızı yoğun bir şekilde arıyorlar. İranlıların konut alımı sonrasında vatandaşlığa geçmek konusunda ilgi göstermeleri de Türkiye’ye geçici olarak değil kalıcı olarak geldiklerini gösteriyor” dedi. Birinci Sırada Irak Vatandaşları Yer Aldı Temmuz ayında yabancıya konut satışı rakamları incelendiğinde şimdiye kadar en yüksek Temmuz satışına ulaşıldığı görüldü. Temmuz 2019 döneminde Irak vatandaşları Türkiye'den 734 adet konut satın alırken İran vatandaşları ise 464 konut alımı ile ikinci sıradaki yerini korumayı başardı. Bu iki ülkeyi 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları takip etti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@