İran'dan Doğalgaz Açıklaması: Sorun Bizde Değil Sizde!

İran Milli Gaz Şirketi doğalgaz kesintisi hakkında konuşarak sorunun Türkiye'den kaynaklandığını ifade etti.

Finans 27.01.2022 - 09:21 27.01.2022 - 09:21 Büşra Uluşen

İran'ın teknik arızaları gerekçe göstererek Türkiye'ye doğalgazı kesmesi sonucu elektrik üretiminde sorunlar yaşandı ve sanayi tesisleri çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Sanayi üretimleri durmuş halde iken İran'dan gelen açıklama herkesi şaşırttı. İran, Türkiye'ye doğalgaz vermeme gerekçesini resmen '' sorun sende değil bende'' diyerek açıkladı. İran, doğalgaz sorununun İran'dan değil Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdü. 

SORUN TÜRKİYE'DEN KAYNAKLANIYOR

İran Milli Gaz Şirketi'nin yaptığı resmi açıklamada, Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesintinin İran tarafından kaynaklanmadığının altı çizilerek '' Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu'' denildi. 

iran doğalgaz kesintisi

Açıklamanın devamında çalışma koşullarının kontrol edilerek basınç kontrollerinin de sağlanmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandığı ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle Türkiye'nin şu gaz alamadığı belirtildi. 

İran'ın kesintinin en başında teknik arızaları gerekçe göstermesi ardından da kesintiden Türkiye'yi sorumlu tutması kamuoyunda tartışmalara neden oldu.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@