İş Bankası Araç Kredisi Paketinde Faizi Yükseltti!

Bankaların kredi faiz oranlarında Merkez Bankası tarafından yapılan tüm çağrılara rağmen beklenen indirim haberi gelmezken aksine yükseliş yaşanıyor.

Finans 05.06.2022 - 13:40 05.06.2022 - 13:40 Gülcan Özer

Türkiye'nin en büyük özel bankaları arasında yer alan İş Bankası, Haziran ayına faiz güncellemesi ile giriş yaptı. Müşterilerinin faiz indirimi müjdesi beklediği İş Bankası kredi faiz oranları için ne yazık ki yükseliş yaşandığı görüldü. 

Yükselen araç fiyatları nedeni ile vatandaş kendi birikimi ile araba sahibi olma konusunda zorluk yaşarken bankaların taşıt kredisi paketleri bu dönemde daha çok tercih edilmeye başlanmıştı. İş Bankası taşıt kredisi paketinde müşterilerine hem sıfır hem de ikinci el araç alımları için finansman desteği sağlarken ne yazık ki araç kredisinde faiz oranlarında yükseliş yaşandı. 

İŞ BANKASI ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Bankaların kredi faiz oranları genel olarak yükselişini sürdürürken, Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasına rağmen enflasyondaki yükseliş nedeni ile kredi faizleri de yukarı yönlü hareket etti. Haziran ayında da enflasyonun son gelen zamların ardından yükseleceği beklentisi artarken, İş Bankası kredi faiz oranlarını yükseliş yönlü güncelledi. 

iş bankası oranlar ı

İş Bankası araç kredisi faiz oranı yüzde 2,05 olarak revize edilirken, böylelikle yüzde 2 eşiği de aşılmış oldu. Kredi çekmek isteyen kişilerin yükselen faiz oranları nedeni ile araç alırken ödeyecekleri yük artmış oldu. 

50 bin kredi hesaplama

50 BİN TL TAŞIT KREDİSİNİN AYLIK TAKSİT TUTARI NE KADAR, KAÇ TL OLUR?

Araba satın almak için İş Bankası üzerinden 50 bin TL araç kredisi çekmek isteyen kişilerin ödeyeceği aylık taksit tutarı 1.786 TL olarak gerçekleşirken kredinin toplam geri ödemesi ise 85 bin 745 TL olarak gerçekleşecek. Yani 50 bin TL araç kredisi çeken bir vatandaş bankaya toplamda 35 bin 745 liralık faiz ödemesi yapmış olacak. 

İş Bankası taşıt kredisi masrafları olarak ise kredi dosya ücreti olarak 262,50 TL, rehin ücreti olarak 33,80 TL ve İş Bankası kasko sigortası ücreti olarak 1.750 TL olmak üzere toplamda 2 bin 46 TL ödeme yapacak. İş Bankası araç kredisi başvurusu tüm İş Bankası şubeleri yanı sıra sıfır araç alımlarında anlaşmalı araç markalarının satış bayileri üzerinden de yapılabilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@