İş Bankası Genel Müdürü Aran'dan Kripto Para Açıklaması: Bankalar Bitcoin Mi Satacak?

Kripto paralar Türkiye'de her geçen gün daha fazla kişi tarafından araştırılmaya devam ederken konu hakkında kritik bir açıklama İş Bankası GM tarafından yapıldı. Bankalar bitcoin mi satacak?

İş Bankası Genel Müdürü Aran'dan Kripto Para Açıklaması: Bankalar Bitcoin Mi Satacak?

Tüm dünyada her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya devam eden kripto paralar hakkında İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

Türkiye gibi siber saldırı ve teknoloji konularında risklerin yüksek ve düzenlemelerin yetersiz kaldığı bir ülkede kripto paraların yüksek risk barındırdığını belirten Aran konu hakkında çok acil bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

BANKALAR KRİPTO PARA SATACAK MI?

Yapmış olduğu açıklama ile büyük yankı uyandıran İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran Kripto para piyasasında hizmet veren aracı kuruluşların bir gecede yok olduklarını görmenin kendilerini de üzdüğünü belirterek "Güvenilir bir kurum olarak en azından müşteriyi sahipsiz bırakmamak adına, doğru şekilde ve mevcut düzenlemelerin elverdiği ölçüde bu alana girip, en azından kurtarabildiğimiz kadar yatırımcıyı güvenli bir alana çekmenin sorumluluğunu hissediyorum.

son-dakika-bitcoin-açıklaması

Çünkü durup düzenlemeleri bekledikçe, mağduriyetin önüne geçemeyiz ama hiç olmazsa mağduriyeti azaltma adına bu işin nasıl olması gerektiğini, ne olması gerektiğini ortaya koyabiliriz" diyerek bankalardan kripto para satışı hakkında ilk sinyali vermiş oldu.

Aran yapmış olduğu açıklamasında otorite ile beraber çalışmaları halinde düzenlemeleri peş peşe getirebileceklerini belirterek "Banka olarak böyle bir değişikliğe gidebiliriz ve bu alanlarda da bizi yine öncü olarak görebilirsiniz. Bizim bunları yapmamız hiç zor değil. Çünkü biz Çin'de, Silikon Vadisi'nde iki inovasyon ofisi olan; buralarda, daha önce Coinbase'i yaratan, Çin'deki dijital parayı yaratan insanları istihdam eden bir kurumuz" diyerek böyle bir düzenlemenin sadece 2 ay içerisinde dahi yapılabileceğini söyledi.