İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran'dan Faiz İndirimi, Reel Faiz Ve Enflasyon Açıklamaları

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, faiz indirimleri konusunda bir açıklama yaparak çok çarpıcı tespitlerde bulundu. 

Finans 16.11.2021 - 21:03 16.11.2021 - 21:03 Engin Uzunoğlu

Son günlerde Türkiye ekonomisinin en çok tartıştığı konulardan birisi de faiz indirimleri oldu. Bu konuda çeşitli değerlendirmeler uzman isimlerce yapılmaya devam ediliyor. Faiz indirimi konusunda son olarak değerlendirmeyi İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran yaptı. Hakan Aran yaptığı açıklamasında faiz indirimi ve piyasa şartlarına dair kapsamlı bir analizde bulundu. 

İLK YAPILMASI GEREKEN ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALMAK OLMALI

Enflasyonist ortama dikkat çeken İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “ Enflasyonist ortamda sabit ücretlilerin gelir payından aldığı payın azaldığını, gelir adaletsizliğinin arttığını, belirsizliklerin ve risklerin yükseldiği, öngörülerin bozulup yatırımcı iştahının kaçtığını bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla enflasyonist ortamdan bir an önce çıkmak enflasyonu kontrol altına almak bence birinci yapılması gereken şeydir.” dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ ENFLASYON İLE DOĞRU ORANTILI OLMALI

Faiz indirimleri konusunda da bir değerlendirme yapan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Faiz ve kur konusunda da sonuç almak istiyorsak enflasyondaki beklentileri iyileştirmek ve enflasyondaki beklentilere paralel olarak faiz indirimlerine devam etmemiz gerekiyor. Özellikle reel faizden konuşmamız gerekiyor. Ülke olarak yüzde 4 negatif faiz uyguluyoruz. Bu konuda doğru bir seviyede olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü faizin iyi bir enstürman olmadığını, sermaye piyasalarının gelişiminde de engel olduğunu, reel faizlerdeki artışın işsizlikte artış anlamına geldiğini, reel faizlerdeki bir puanlık artışın gelir dağılımında 0,14 oranında bozulmalara neden olduğunu, reel faizlerdeki artışın yatırım iştahını düşürdüğünü söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun faiz ile beraber inmesi gerektiğini söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, “Faizler kesinlikle inmelidir ama mutlaka ve mutlaka enflasyon beklentilerine paralel bir şekilde inmelidir. Enflasyonun yükseldiği bir ekonomik ortamda tek başına faizlerin inmesi bizim arzu ettiğimiz bir durum değildir. Acele etmeden enflasyon beklentilerini aşağıya çekmeli ve öngörülebilirliği de tesis etmeliyiz. Mutlaka ve mutlaka enflasyon ve faiz bir arada inmelidir.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@