İş Bankası'ndan 48 Ay Vadeli 200 Bin TL Taşıt Kredisi Çekilirse Ne Kadar Toplam Faiz Ödemesi Yapılır?

Taşıt kredisi kullanarak otomobil sahibi olmak isteyenlere kredi imkanı sağlayan İş Bankası’nın kredi maliyetleri merak ediliyor. İş Bankası 200 Bin TL taşıt kredisinin faiz maliyeti ne kadardır?

Finans 26.05.2022 - 00:09 26.05.2022 - 00:09 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de otomobil satın almak için zorlu mali koşulların kabul edilmesi gerekiyor. Araç fiyatlarında meydana gelen yükselişler artık finansman desteklerini çok daha önemli bir noktaya taşıdı. İnsanlar otomobil satın alırken bankalardan taşıt kredisi çekmeyi genel bir eğilim haline getirdiler. Müşterilerine taşıt kredisi imkanı veren İş Bankası’nın kredi maliyetleri ile kredi şartları araştırılıyor. İş Bankası hangi koşullarda müşterilerine taşıt kredisi veriyor?

İŞ BANKASI TAŞIT KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

İş Bankası’ndan taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin bazı şartlara uymaları gerekiyor. Bu ilkeler BDDK tarafından belirlenirken bankalar müşterilere bu prensiplere göre kredi imkanı sağlıyorlar. Tüm bankalar bu kurallara uymak durumundalar.

Taşıt kredisi çekerken İş Bankası’nı tercih edecek olan müşteriler diğer bankalarda olduğu gibi hem azami vade süresi hem de kullanılabilecek kredi miktarı için satın alınacak otomobilin fatura değerine göre belirleme yapılıyor. Buna göre 400 Bin TL’nin altındaki otomobiller için müşterilere 48 aya kadar vade ve yüzde 70 oranında kredilendirme yapılıyor. Otomobilin değeri 400 Bin TL ile 800 Bin TL arasında olursa müşteri 36 aya kadar vade ve yüzde 50 oranında kredilendirme ile taşıt kredisi çekebiliyor.

İş Bankası müşterileri 800 Bin TL ile 1,2 Milyon TL arasında değeri olan otomobiller için 24 ay vade ve yüzde 30 kredilendirme ile taşıt kredisi alabiliyorlar. Aracın değeri 1,2 Milyon TL ile 2 Milyon TL arasındaysa müşteriler 12 ay vade ve yüzde 10 kredilendirme ile taşıt kredisi kullanabiliyorlar. 

200 BİN TL TAŞIT KREDİSİNİN FAİZ MALİYETİ NE KADARDIR?

iş bankası taşıt kredisi-10

İş Bankası'ndan taşıt kredisi kullanacak olan müşterilere banka tarafından aylık yüzde 1,89 oranında kredi faizi uygulanıyor. 48 ay vadeli 200 Bin TL taşıt kredisi çeken müşteriler bankaya kredi vadesi devam ettikçe her ay 6.881 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu şartlarda kullanılan bir taşıt kredisinin toplam maliyeti ise 330.288 TL oluyor. Krediyi çeken müşteriler 200 Bin TL'Lik taşıt finansmanı karşılığında İş Bankası'nda ana paranın dışında 130.288 TL faiz maliyeti ödüyorlar. Bu faiz maliyeti 4 yılın tamamını kapsıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@