İş Dünyasını Yasa Boğan Ölüm! Şevket Sabancı Kimdir, Neden Öldü?

Türkiye'nin önemli iş insanlarından birisi olan Şevket Sabancı'nın hayatını kaybettiği açıklandı. Şevket Sabancı kimdir, nerelidir, kaç yaşındaydı, neden öldü?

GÜNDEM 22.07.2021 - 13:09 22.07.2021 - 13:20 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de iş dünyası bugün gelen bir ölüm haberi ile sarsıldı. Sabancı Holding'in ikinci kuşak temsilcilerinden birisi olan Şevket Sabancı'nın hayatını kaybettiği açıklandı. Şevket Sabancı'nın vefat haberini kamuoyuna ailesi duyurdu. 

ŞEVKET SABANCI NEDEN ÖLDÜ?

Şevket Sabancı'nın hayatını kaybettiğinin açıklanmasından itibaren herkes ünlü iş adamının neden öldüğünü merak edip araştırmaya başladı. Şevket Sabancı'nın ölüm haberini kamuoyuna duyuran ailesi neden vefat ettiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. 

Şevket Sabancı'nın bir süredir hastanede tedavi altında olduğu bilniyordu. Ancak kesin ölüm sebebi hakkında ne tedavi gördüğü hastaneden ne de ailesinden herhangi bir açıklama yapılmadı. Şu an itibariyle Şevket Sabancı'nın neden öldüğüne dair bir bilgi kamuoyu ile paylaşılmadı.

SAKIP SABANCI'NIN KARDEŞİYDİ

Türk iş dünyasında büyük hizmetleri bulunan, Sabancı Holding'in kamuoyundaki yüzü olan ve geçtiğimiz yıllarda vefat eden Sakıp Sabancı'nın kardeşi Şevket Sabancı'nın ölüm haberi başta Sabancı ailesi olmak üzere tüm iş dünyasını yasa boğdu.

şevket sabancı kimdir

CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN, NEREDE?

Şevket Sabancı'nın cenaze töreni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Sabancı ailesinin bu konu hakkında açıklama yapması beklenirken cenaze törenine iş, siyaset, spor ve sanat dünyasının yoğun katılım göstermesi bekleniyor. 

ŞEVKET SABANCI KİMDİR?

1936 yılında Kayseri'de doğmuştur. İlk ve orta eğitimini Türkiye'de alan Şevket Sabancı daha sonra Manchester Üniversitesi'nde tekstil mühendisliği eğitimini tamamlamıştır. Okul hayuatını tamamladıktan sonra tekstil şirketlerinde çalışmaya başlayan Şevket Sabancı 1980 yılından itibaren Sabancı Grubu'nu yurt dışında temsil etmeye başlamıştır.

Sabancı Vakfı ile Sabancı Holding'in kurucuları arasında yer alan Şevket Sabancı aynı zamanda Sabancı Holdibg'in yönetim kurulu başkan vekilliği görevinde bulunmuştur. 2000 yılında Sabancı Holding ile olan ortaklığı devam ederken kızı Emine Sabancı Kamışlı ile Esas Holding'i kurmuştur. 

Esas Holding 10 yıl içerisinde büyük başarılara ulaşmış ve 6 Milyar TL cirosu olan bir şirket haline gelmiştir. Havacılık, gıda, perakende, gayrimenkul, eğlence ve sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren şirket aynı zamanda Pegasus Havayolları'nın da sahibidir.

Şevket Sabancı'nın kişisel servetinin 2017 yılında 7 milyar dolar olduğu Forbes Türkiye tarafından açıklanmıştı. 

Şevket Sabancı 22 Temmuz 2021 Perşembe günü hayatını kaybetti. 85 yaşında ölen Şevket Sabancı, Sabancı ailesinin büyük isimleri arasında bulunuyordu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@