İş Kazalarında Ölen Her 3 işçiden Biri İnşaat İşçisi!

Son derece zor koşullar altında çalışmak zorunda kalan inşaat işçileri, ölümlü iş kazalarında da ne yazık ki ilk sırada yer aldı.

Emlak Haberleri 10.02.2019 - 19:28 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Son derece zor koşullar altında çalışmak zorunda kalan inşaat işçileri, ölümlü iş kazalarında da ne yazık ki ilk sırada yer aldı.

Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere göre Türkiye'de ölen her 3 işçiden biri inşaat işçisi oldu. Konu hakkında 2013 ile 2016 yılları arasında yaşanan iş kazaları istatistikleri incelenirken araştırmanın sahibi olan Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nuri Çelik ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Atiye Bilim tarafından açıklanan veriler acı gerçeği ortaya koydu. İşçinin Yaşı ve Deneyimi En Önemli Etken Olarak Öne Çıktı 2013 ile 2016 yılları arasında meydana gelen 14 bin 910 adet iş kazası verilerinin incelendiği araştırmada inşaat işçilerinin ölüm oranlarının azaltılması amacı ile iş sağlığı ve güvenliği eğitimine çok daha fazla önem verilmesi istendi. Araştırma sonuçlarını AA muhabirine değerlendiren Çelik veriler hakkında konuşarak "Bu eğitime önem verilmeli. Büyük yatırımlarda, alanında uzman kişilerin çalıştırılması kazayla karşılaşma riskini azaltıyor. Ancak küçük ölçekli yatırımlarda, örneğin bir konut inşaatında, işçinin güvenliği için gerekli tedbirler iş başlamadan alınmalı, gerekli uyarılar yapılmalı, profesyonel iş yeri ortamı oluşturulmalı" dedi. Araştırmanın diğer göervilis olan Bilim ise "İş kazalarında hayatını kaybeden her 3 kişiden biri inşaat sektöründe çalışıyor. Bu gerçekten ciddi bir oran. İnşaat sektörü de kendi içinde alt dallara ayrılıyor. Ölümlü iş kazalarının en fazla görüldüğü alt dal ise kara yolu ve demir yolu inşaatları.Bu parametrelerle, işverenler çalışanlarının ölüm riski seviyelerini tespit edebilecek. İşçinin öğrenim durumu, yaşı, mesleği gibi demografik özelliklerinin kaza şiddetini etkilediğine ilişkin tespitler yaptık. Bunlarla ilgili puan tablosu oluşturduk. Çalışmamızda, işçinin tecrübesi ve kazalara genellikle bir inşaat aracının karışması, iki önemli detay olarak ortaya çıktı.Tecrübe ve yaş arttıkça ölümlü kaza olasılığı da artıyor. İşçi kendisine güvendiği için daha rahat hareket ediyor. Kendine aşırı güven kaza ihtimalini artırabiliyor. Eğitim seviyesinin düşük olması da kaza ihtimalini artıran sebepler arasında yer alıyor" dedi. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@