İşçi Emeklisine İntibak Gibi Ek Maaş Zammı Müjdesi! Çalışma Bakanı Milyonlara İlan Etti

İşçi emeklilerini rahatlatacak düzenlemeye dair Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin emekliler için maaş düzenlemesi olacağını ifade edecek müjdeyi verdi.

İşçi Emeklisine İntibak Gibi Ek Maaş Zammı Müjdesi! Çalışma Bakanı Milyonlara İlan Etti

Emekli maaşlarına yapılacak zamlar için enflasyon oranlarının beklendiği bu dönemde çok önemli bir açıklama daha geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca emekliyi ilgilendiren zamlara dair iyileştirme müjdesi verdi. Bu açıklama ile emekli maaşlarına enflasyon oranlarına ek yeni bir zam yapılacağı ilan edilmiş oldu.

EMEKLİ MAAŞLARINA EK ZAM AÇIKLANDI

Vedat Bilgin, Çalışma Bakanlığı'nın 2022 bütçe görüşmeleri kapsamında yapmış olduğu konuşmasında asgari ücret zammı ile ilgili önemli bir ifade kullanmıştı. Bakan Bilgin asgari ücret maaş zammının çalışanları mutlu edecek, bayram havası oluşturacak bir tutar olduğunu söyledi.

Asgari ücretlileri sevindiren bu açıklamanın dışında bir maaş zam açıklaması da emekliler için geldi.

SGK Bağkur kapsamında emekli olan ve enflasyon oranları kapsamında maaş zammı alacaklar için ek refah payı zammı, iyileştirme yapılacağı bildirildi. Bakan Bilgin konuşmasında "Bu emeklilerle ilgili çalışmamız var, emekli gelirleriyle, onların düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz. Çalışmada mesafe aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağımı belirtmek isterim." ifadelerini kullandı.

maaş zammı 2 emekli 1

MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?

Emekli maaşlarına ilişkin en önemli veri enflasyon oranları olacak SGK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar doğrudan enflasyon oranları kapsamında maaş zammı alacaklar. Memur ve memur emeklileri ise enflasyon oranlarının yanında yüzde 5 net zam alacaklar.

Tüm bu formüller sonunda ise enflasyon oranları maaş zammı için büyük önem taşıyor. TÜİK son verisinde 5 aylık verilerin yüzde 10.57 bandında olduğunu açıkladı. Aralık ayının da eklenmesiyle enflasyon oranlarının yüzde 13.00 bandında olması bekleniyor.

emekli maaş zammı refah

Yüzde 13 Maaş Zammına Ek Refat Payı

Beklentiler yüzde 13 oranında enflasyon oranları zammı oluşması. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı emeklilere belli bir oranda refah payı iyileştirilmesi yapacak. Ancak bakanlığın maaş düzenlemesinin yüzde kaç olacağı, kimleri kapsayacağı belli değil.

Kulislerden gelen bilgilerde maaşlara ek zam için ilk formül herkes için geçerli yüzde 3 yüzde 4 oranında bir zam olması şeklinde. Bir diğer formül ise maaşı belli bir seviyenin altında olanlar için doğrudan zam yapılması şeklinde. Ancak son karar bakanlık tarafından açıklanacak.

SONRAKİ HABER