İşçi Kıyımı İddiası! Asgari Ücrete Yapılan Rekor Zam Sonrası 6 Ay İşten Çıkarma Yasağı Mı Getirilecek?

Asgari ücrete yapılan rekor zam sonrası gözler işverenlere çevrilmişti. Hükümet tarafından asgari ücretten gelir vergisi kaldırılırken işverenlerin beklediği destek miktarı karşılanmamıştı.

Gündem 26.12.2021 - 13:07 26.12.2021 - 13:07 Gülcan Özer

2022 yılı için ödenecek olan asgari ücret maaşı tutarı için beklenen açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış, tüm zamanların en yüksek zammı yapılarak işçiler sevindirilmişti. Devlet asgari ücretten alınan vergiler için yasal düzenleme yaparak bu tutarları almaktan vazgeçmişti. 

Asgari ücretten AGİ kaldırılırken ödenecek olan 2022 asgari ücret maaşı 4 bin 250 TL olarak belirlenirken işverenler devletten bekledikleri kadar destek alamadıklarını belirterek şikayetçi olmuştu. Yapılan zammın ardından pek çok işçi için alarm zilleri çalarken bazı işverenlerin maliyet nedeni ile işçi çıkarabilecekleri iddia edilmişti. 

KEMAL KILIÇDAROĞLU: 6 AY İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI GERİ GETİRİLSİN! 

Son dönemde kamuoyu gündeminde sıklıkla dillendirilen işten çıkarma yasağı hakkında bir yeni açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında "Günlerdir ev kadınları ile buluşuyorum. Ev kadınları, asgari ücretli eşlerinin işini kaybetmesinden korkuyorlar. Şimdi, asgari ücretlinin işini güvence altına almamızın zamanı.

kemal kılıçdarloğu işten çıkarma yasağı açıklaması

Hükümet, derhal Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının işini koruyacak önlemler alsın, sığınmacıların kaçak çalıştırılmasına göz yummasın. Ayrıca acilen işletmelere destek paketleri açıklansın ve 6 ay boyunca işten çıkarma yasaklansın" diyerek işten çıkarmaları önlemek adına alınması gereken tedbirleri açıkladı. 

6 aylık işten çıkarma yasağı getirilmesini talep eden Kemal Kılıçdaroğlu aynı zamanda sığınmacıların kaçak çalıştırılması konusund ada hükümetin acilen önlem alması gerektiğini söyledi. Özellikle de ucuz işgücü sağlayan kaçak sığınmacı işçiler sorunu gündemde uzun süredir konuşulan konular arasında yer alıyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@