İşçi Sendikalarından İlk Asgari Ücret Açıklaması! Önerilerini İlan Ettiler

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan 2022 asgari ücret görüşmelerine dair açıklamalarda bulundu. Arslan konuşmasında asgari tespti komisyonuna katılım geniş olması gerektiğini söyledi.

Finans 13.10.2021 - 11:43 13.10.2021 - 11:51 Mustafa KARAGÖZ

2022 asgari ücret zam görüşmelerine henüz bir buçuk aylık bir süre var. Aralık ayı başında başlayacak görüşmeler 1 ay sürecek ve ardından zam kararı açıklanacak. Zam oranı ise asgari ücret tespit komisyonunca belirlenecek. Basında ve sosyal medyada çok sayıda iddia yer almaya devam ederken işçi sendikalarından da açıklamalar gelmeye başladı. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN İŞÇİ SENDİKALARINDAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret zam görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hizmet-İş Sendikası Genişletilmiş İl Başkanları Kurulu Toplantısına katılan Arslan burada yaptığı konuşmasında asgari ücrete dair önerilerde bulundu. Bunun yanında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arslan çalışanların yüzde 40'ının asgari ücretle çalıştığını söyledi. 

Görüşmeler öncesi önerisini açıkladı;

2022 asgari ücret tespit görüşmelerine ilişkin bir öneride bulunan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan "Asgari ücret tespit komisyonunda, temsil açısından son derece zayıf, adaletsiz ve katılım anlayışından uzak bir sistem mevcut. Bu nasıl aşılabilir, uzun yıllar gündeme getirdik. Sanıldı ki orada Türk-İş olmasın biz olalım. Biz böyle demiyoruz, herkes üyesi kadar orada olsun, bu yapılmadı. Asgari ücret komisyonunda mevzuat değişimi lazım. Daha geniş katılımlı olmalı, sendika üye sayısına oranla temsil edilmeli." dedi.

Önerisinin devamında söz konusu talebin gerçekleşmesi durumunda hem sorumlu kesimin sorumluluğun azalacağını ifade eden Arslan hemde tartışmaların son bulacağını söyledi. 

İlk Zam İddiası

Sendikalardan gelen açıklamalar bu yönde olurken bazı isimlerden de ilk tahminler geldi. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan bir değerledirmede enflasyon oranlarının yüzde 16 bandında olacağı maaşların da yüzde 22 seviyesinde artabileceği tahmin edildi. Yapılan açıklamada ise "Bu da asgari ücret artışının yüzde 22 civarında olacağını bize gösteriyor. Bu artış oranına göre 2022 yılında brüt asgari ücret 4.364,50 TL'ye net asgari ücret ise 3.447,50 kuruşa çıkacağını hesaplayabiliriz. Burada küçük artış ve inişlerle baktığımızda net asgari ücretin 3.250 TL ile 3.500 TL arasında olacağını söyleyebiliriz." yorumu yapıldı. 

2022 asgari ücret zam tutarı ise Aralık 2021 sonunda belli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri sonrasında karar ise Ocak 2022'den itibaren uygulanacak. 

Yeni Akit Gazetesi 2022 Asgari Ücret Rakamını Açıkladı: Haberi okumak için Burayı Tıklayınız...

Gelir Vergisi Düzenlemesi Çıkarsa Asgari Ücret Kaç TL Olur? Haberi Okumak İçin Burayı Tıklayınız... 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@