İşçi ve İşverene Destek Artıyor! 1.025 TL Ödeme Yapılacak!

İstihdama yönelik işçi ve işverene prim desteği miktarı artırıldı. Şartları karşılayan işverenler aylık 1.025 TL'lik devlet katkısı alabilecekler.

Finans 08.02.2022 - 09:38 08.02.2022 - 09:38 Büşra Uluşen

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında tüm sektörlerdeki çalışanların ve işverenlere destek olunması maksadıyla yapılan, sosyal yardım alan vatandaşları istihdam eden işletmelere verilen prim desteği artırıldı. 

Devlet tarafından sosyal yardım verilen 5 milyon vatandaşta çalışmaya elverişli durumda olanlar için farklı alternatifler deneniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR), sosyal yardım alan kişilerin kendilerine uygun meslek kurslarına giderek özel sektörde istihdam edildiğini belirtti. 

DEVLET KATKISI 1.025 TL'YE YÜKSELTİLDİ!

Sosyal yardım alan vatandaşları istihdam eden işletmelere bir yıl boyunca sigorta prim desteği sağlanıyor. Bu işletmeler, sosyal yardım alan kişileri işe alarak hem onlara destek oluyor hem de devletin ödeneğinden yararlanabiliyor. 

2021 yılında 733.39 lira olan prim desteği tutarı, bu yıl 1.025 liraya yükseltildi. 

prim desteği

DEVLETTEN PRİM DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Devlet tarafından sağlanan prim desteğinden yararlanabilmek son bir yıl içerisinde nakdi düzeli sosyal yardımlardan en az bir kez yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede hâlâ yaşıyor olması gerekiyor. Kişinin kedisi doğrudan sosyal yardım almasa da yaşadığı hane içerisinde sosyal yardım alan bir kişinin bulunması isteniyor. 

Kişinin İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması ve aile içindeki kişi başına aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden (1.668 TL) az olması gerekmektedir. 

BİR YILDAN FAZLA SÜRE ÖDENEBİLİR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kayıtlı işsizler arasında olması kayıyla özel sektör tarafından istihdam edilenlerin primini karşılıyor. Bakanlar Kurulu'nun kararına göre süre bir yıl daha uzatılabiliyor. 

Ancak denetimler doğrultusunda işe aldığı kişileri sigortalı olarak çalıştırmayan işverenler bir yıl süreyle bu destekten yararlanamayacak. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@