İşçilere AGİ Ödenecek Mi Ödenmeyecek Mi? Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Tüm Belirsizlikleri Tek Tek Açıkladı

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin AGİ'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin AGİ ödemelerinin devletin vergiyi iade etmesi olduğunu söyledi ve memur, işçiler için özel durumları açıkladı.

Finans 08.01.2022 - 11:34 08.01.2022 - 11:34 Mustafa Karagöz

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin bir televizyon kanalına çıkarak AGİ Ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu. 

2022 yılında AGİ ödemelerinin yapılıp yapılmayacağına dair gelen sorular üzerine Bakan Bilgin örnekler üzerinden durumu açıkladı. Milyonları ilgilendiren AGİ ödemeleri hakkında gelen son dakika açıklamasının detayları haberimizde. 

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında yer aldı. Hem Çalışma Bakanlığı'nın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Bakan Bilgin, bakanlığın 2021 sonuna kadar attığı adımları ve 2022 yılında nasıl bir plan içinde çalışacağını açıkladı.

Konuşmasının ilk bölümünde asgari ücret hakkında konuşan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'nin tarihte ilk defa yüzde 50 oranında artış olduğunu söyledi. Bilgin asgari ücrete dair konuşmasında "Türkiye zor şartlarda asgari ücret artışını gerçekleştirdi. Bu tarihsel bir adımdır. Enflasyonun yüzde 30 olduğu seviyede yüzde 50 oranında bir artış gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın insiyatifiyle bu artışı geçekleştirdik. İşverene burada çok önemli bir destek verdik. Vergi muafiyeti sağladık." dedi. 

AGİ ÖDENECEK Mİ ÖDENMEYECEK Mİ?

İşçiler için

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret geçim indirimi AGİ ödenip ödenmeyeceğine ilişkin açıklamasında "AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok." diye konuştu.

Memurlar için

Memurlar için yapılacak ödemeler hakkında ise Bakan Bilgin "AGİ tüm çalışanlar için. İşverenin verdiği vergiden devletin vergiyi iade etmesi. Memurlar açısından AGİ'nin dışındaki tüm ödemeler devam ediyor." ifadeleri kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@