İşçiye Borcunu Ödemeyen Köy İcralık Oldu, Tüm Köy İcradan Satıldı!

Muhtarlık tarafından köye gelir getirmesi için açılan restoran beklenen geliri sağlamayınca kapatıldı. Ancak restoranda çalışan 2 işçinin alacakları ödenmedi.

EMLAK MAGAZİN 18.08.2018 - 09:04 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Muhtarlık tarafından köye gelir getirmesi için açılan restoran beklenen geliri sağlamayınca kapatıldı. Ancak restoranda çalışan 2 işçinin alacakları ödenmedi.

2 işçi alacaklarının ödenmediğine dair köyü mahkemeye verdi. İşçiler mahkemeyi kazandı ve mahkeme işçilerin söz konusu alacaklarını tahsil edebilmeleri için 36 parsel araziyi icradan satışa çıkardı. Sadece Köyün Mezarlığı ve Camisi Kaldı Köye ait olan tüm taşınmazlar icra kanalı ile çok daha düşük fiyatlara satıldı. Köyde sadece köyün camisi ve köy mezarlığı satılmadı. Bunun haricinde köy muhtarlığına ait olan tüm taşınmazlar icra kanalı ile deyim yerindeyse yok fiyatına satıldı. Konu hakkında açıklamada bulunan İşçilerin avukatı Zekeriya Onur Özkan, "Geçmiş yıllarda köyde çalışan, ancak paralarını alamayan 2 müvekkilim adına yaptığımız başvurular sonucu, ödemeler gerçekleşmedi ve köyün taşınmazlarının icra kanalıyla satılıp işçilerin alacaklarının ödenmesine karar verildi.Bu bağlamda, köy muhtarlığı tüzel kişiliğine ait 34 parsel tarla, arsa, kavaklık, kütüphane arsası gibi taşınmazlar satışa çıktı. Biz önce işçi alacaklarının ödenmesi için dava açtık. Sonuç alamayınca arabuluculuk sistemi devreye girdi, ancak yine ödeme gerçekleşmedi. Köyün cami ve mezarlığı hariç, tüm gayrimenkullerini sattırmak zorunda kaldık.Bu satış, köylünün tepkisini çekti, ama arabuluculuk anlaşmalarına gelmedikleri için böyle bir satış kararı almak zorunda kaldık. Cami ve mezarlık dışındaki köyün bütün arazileri için satış kararı verildi. Satışa çıkarılan arsaların büyük bölümü satıldı. Sadece bir kütüphane arazisi ile küçük bir arsa kaldı.Müvekkillerimin yaklaşık 200 bin TL alacağı vardı. Bu alacağa karşılık, yaklaşık 3 milyon TL’lik arsa satışı yapıldı. Sadece işçi hak ve alacaklarının ödenmemesi nedeniyle böyle bir yola başvurduk. Köyün camisi ve mezarlığı dışında hiçbir arazisi, gayrimenkulü kalmadı" dedi.Köy Muhtarı "Tüm Arsalarımız Çok Ucuz Fiyatlara Satıldı"Köyün şimdiki muhtarı da açıklamada bulunarak daha önceki senelerde köye gelir getirmesi düşüncesi ile restoran açıldığını, ancak restorana ait hiçbir vergi, sigorta ve işçi ücretlerinin ödenmediğini söyledi. Borçların katlanarak arttığı ve içinden çıkılmaz bir hal aldığı, kendisinin de maaşının kesildiğini ve sonuç olarak köye ait olan 36 parsel arazinin satıldığını söyledi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@